Obálka audioknihy Jak vzniká divadelní hra

Jak vzniká divadelní hra

Karel Čapek

Interpret: Jan Vala
Vydavatel: C-flat
Vydáno: 2021

Humorné i láskyplné vyprávění o tom, jak vzniká divadelní hra, je zároveň fundovaným průvodcem po zákulisí divadla. Audiokniha zaujme krásnou prací s jazykem typickou pro Karla Čapka stejně jako elegantní, vášnivou a kultivovanou interpretací Jana Valy.

Citace z úvodu knihy: “Tento poučný spisek by rád vyložil autorům, obecenstvu a koneckonců i kritice, jak vzniká divadelní hra a jakými proměnami jest jí projíti, než se vykuklí v slávě a skvělosti své premiéry. Nechceme podvodně předstírat, že divadlu rozumíme; faktum je, že divadlu nerozumí nikdo, ani lidé zestárlí na prknech, ani nejstarší ředitelé, ba dokonce ani referenti!”

KAREL ČAPEK
Významný český prozaik, dramatik, novinář a překladatel první poloviny 20. století. V této knize vidíme odlehčenou, zábavnou a přesto poučnou část jeho tvorby na pomezí spisovatelské a novinářské práce.

JAN VALA
Herec a moderátor s nezaměnitelným hlasem, ale také znalec vína Jan Vala (1943) je znám především z řady televizních pořadů, zejména jako moderátor pořadu Televizní klub mladých (TKM). V posledních letech zaujal také jako tvůrce seriálu Putování za vínem, ve kterém diváka provází vinicemi po celém světě.

Kromě několika menších rolí ve filmu se věnoval především herectví divadelnímu, které vystudoval na pražské DAMU. Začínal v libereckém Divadle F. X. Šaldy, odkud přešel do Studia Ypsilon, které se právě rodilo.

V současnosti žije ve vinařské vesnici Šatov na jižní Moravě, kde již přes 20 let pořádá Vinařskou 50 Author Znovín Cup, dnes už kultovní závod horských kol. V Ypsilonce dodnes pravidelně hostuje ve Vánočních večerech a ani mediální svět neopustil docela (Na Plovárně, 2020). Nově začal také namlouvat audioknihy.

Audiokniha Jak vzniká divadelní hra popisuje humornou a osobitou formou divadelní prostředí. Autorem je Karel Čapek, čte Jan Vala.