Obálka audioknihy Opuštěná společnost

Interpret: Jiří Dvořák
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2018

Opuštěná společnost - Česká cesta od Masaryka po Babiše - audiokniha obsahuje pohled šéfredaktora týdeníku Respekt na současnou českou společnost v historickém a evropském kontextu. Vítěz ceny Magnesia literatura Kniha roku za rok 2018. Autor Erik Tabery. Čte Jiří Dvořák a Ivan Trojan. Režie Jakub Tabery. Mistr zvuku Jan Kacian.

Opuštěná společnost byla Asociací vydavatelů audioknih oceněna jako nejlepší audiokniha mimo kategorie za rok 2018.

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, svým kritickým pohledem popisuje Českou republiku od vzniku republiky až po současnost a přitom zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Popisuje život v době, kdy má jeden lživý příspěvek na sociálních sítích větší dosah, než systematická práce investigativních novinářů. Demokracie a nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány, a v popředí republiky stojí populisté místo morálních a politických vzorů. Myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.

Erik Tabery
Je především šéfredaktorem týdeníku Respekt. Věnuje se zejména politický komentářům. V roce 2003 obdržel za komentáře cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let. V únoru 2009 pak získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Je autorem knih Vládneme, nerušit (získal za ni prestižní cenu Toma Stopparda, byla také nominována na cenu Magnesia Litera) a Hledá se prezident, která byla rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. Podle první z nich se natočil dokumentární film, který získal cenu Trilobit. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula. Jeho nejnovější knihou je politologická kniha Opuštěná společnost, která získala titul Kniha Roku Magnesia Litera 2018.

Jiří Dvořák
Jiří Dvořák se narodil v Brně a tam taky zůstal v angažmá i po vystudování herectví na Janáčkově akademii múzických umění. Když v roce 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, přijal ji a jeho členem je dodnes. Znát jej můžete třeba z televizních filmů. Mezi repertoár jeho filmů a inscenací patří například Pokoj bez oken, Vůně vanilky, Brouk v hlavě nebo nedostižná role detektiva ve filmu Vyvraždění rodiny Greenů. Dále nelze opomenout jeho role v pohádce Jiřího Stracha Anděl páně, ve které ztvárnil čerta Uriáše. Své charisma vložil do spousty známých dramatických postav, jako je Shakespearův Macbeth, Arthur Goring ve Wildově Ideálním manželovi, nebo Šmeral v Adině. Hrál také v Cyranovi z Bergeracu, Smrti obchodního cestujícího, Hrátkách s čertem, Kdo se bojí Virginie Woolfové nebo Čechově Višňovém sadu. Jeho zvučný hlas se objevuje také v našich audioknihách, mezi které patří například Opuštěná společnost novináře Erika Taberyho.

Ivan Trojan
I když pocházel z herecké rodiny, jeho největší vášeň byl basketbal. Bohužel (nebo bohudík) jej jeho výška limitovala natolik, že se sportovní kariéry vzdal a přihlásil se na DAMU. Po absolvování se až do revoluce usadil v Realistickém divadle. Po roce 1989 působil v Divadle na Vinohradech, poté přijal angažmá v Dejvickém divadle, kde se stal vůdčí hereckou osobou. Díky jeho výjimečnému hereckému projevu, byl obsazen také do filmových rolí. Mezi nejznámější patří například Jedna ruka netleská, Samotáři, Václav nebo Medvídek. Krom herectví je obsazován i v dabingu, a to díky jeho bezchybnému a velice kultivovanému projevu i charakteristického hlasu.
Je to jeden z nejlepších a nejvytíženějších českých herců současnosti. Svůj hlas propůjčil už řadě audioknih, například knize Opuštěná společnost novináře Erika Taberyho.