Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Pád Gondolinu

Pád Gondolinu

John Ronald Reuel Tolkien

Délka: 9 h 12 min
Interpret: Aleš Procházka
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024
Typ souboru: MP3
Velikost: 519 MB

STŘEDOZEMĚ NENÍ NIKDY DOST

Jak se vyvíjel svět Silmarillionu, rekonstruoval z otcových zápisků Christopher Tolkien, jenž předkládá tři verze příběhu – od epického po mytologický.

Jeden ze stěžejních příběhů Středozemě. Jak se vyvíjel svět Silmarillionu, rekonstruoval z otcových zápisků Christopher Tolkien, který je opatřil i mnoha poznámkami a doplňujícími informacemi. J. R. R. Tolkien stvořil propracovaný svět, jehož kořeny sahají do hluboké minulosti. Pád Gondolinu pojednává o boji dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, Pána vod. Morgoth usiluje o zničení města Gondolin, jež vystavěli Noldor, nejmocnější národ elfů, kteří se vzepřeli bohům a opustili bájný Valinor. Poutavý Tolkienův příběh promlouvá svým krásným bohatým jazykem. Při líčení zničení města cítíme zmar a smutek nad koncem neopakovatelné nádhery. Tolkien nás stále oslovuje, protože do jeho slov, myšlenek a vyprávění si promítáme sami sebe, vlastní myšlenky, city a prožitky…

J. R. R. TOLKIEN
Anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfonteinu, po smrti otce však odjel za matkou do Británie. V Oxfordu vystudoval staroanglický jazyk a literaturu. V tomto oboru se stal profesorem. Během svého života zveřejnil množství odborných literárně historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ovšem svou knihou Hobit, na niž později navázal trilogií Pán prstenů a eposem Silmarillion. Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávající se ve fiktivních krajích a přinášejí obecné poselství o smyslu života a dějin. Ústředním motivem těchto knih je archetypální souboj dobra se zlem. Tolkienova vědecká erudice, vypravěčské schopnosti, mimořádný jazykový cit a nesporný básnický talent učinily z jeho děl literární skvosty.

CHRISTOPHER J. R.TOLKIEN
Anglický spisovatel a editor, nejmladší syn J.R.R. Tolkiena. Je znám především jako editor otcových posmrtně vydaných děl. Pro vydání připravil knihy Silmarillion, Nedokončené příběhy, The History of Middle-earth, Húrinovy děti, Beren a Lúthien a Pád Gondolinu. Nakreslil mapy pro Pána prstenů.

ALEŠ PROCHÁZKA
Herec a dabér. Studoval na Gymnáziu Jana Nerudy a pražské DAMU. Působil v Činoherním studiu Ústí nad Labem, později hostoval v Činoherním klubu Praha a v Městském divadle v Kolíně. Hrál rovněž v Divadle pod Palmovkou. Účinkoval i v televizních seriálech jako Ordinace v Růžové zahradě, Bambinot, 1. mise, Specialisté a další. Díky svému hlasovému projevu je léta obsazován v dabingu. Jeho hlasem promlouvají například Kyle MacLachlan jako agent Cooper v seriálu Městečko Twin Peaks, Tom Hanks, Kevin Spacey, John Cusack, Clive Owen a mnozí další.

Nahrávka vznikla podle knihy J. R. R. Tolkiena a Christophera Tolkiena Pád Gondolinu, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2019. Originally published in the English language by HarperCollins Publishers Ltd. under the title The Fall of Gondolin. The Fall of Gondolin © The Tolkien Estate Limited & C.R. Tolkien 2018. TOLKIEN are registered trademarks of The Tolkien Estate Limited. J.R.R. Tolkien asserts the moral right to be acknowledged as the author of this work. Z anglického originálu The Fall of Gondolin přeložila Stanislava Pošustová-Menšíková. Translation © Stanislava Pošustová-Menšíková. Čte Aleš Procházka. Režie Jan Koukal. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Cover image by Alan Lee © HarperCollinsPublishers. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Pád Gondolinu, autoři J. R. R. Tolkien a Christopher Tolkien, čte Aleš Procházka.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma