Obálka audioknihy Na Větrné hůrce

Interpret: Milena Steinmasslová
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

NEMÁ SLITOVÁNÍ S NIKÝM A JEDINÝM HNACÍM MOTIVEM JEHO JEDNÁNÍ JE TOUHA PO POMSTĚ.

Klasické dílo anglické literatury. Autorka mistrně vystihla nejtemnější zákoutí lidské duše, zlobu a záludnost.

Jeden z nejtemnějších a nejsmutnějších příběhů světové literatury. Ponurost větrných vřesovišť jako by podněcovala pana Heathcliffa k splácení všech skutečných i domnělých křivd, jež se mu v životě přihodily. Pln nenávisti, smutku, lásky i bolesti, zlý i hluboce nešťastný myslí jen na jedno – na pomstu. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž vyrůstal, i příčiny, proč z vnímavého chlapce vyrostl uzavřený záludný člověk, který zasvětil život pomstě.

EMILY BRONTËOVÁ
Anglická spisovatelka. Narodila se v Thorntonu, jejími sourozenci byli Charlotte Brontëová, Anne Brontëová a Patrick Branwell Brontë. Když bylo Emily šest let, přestěhovala se rodina do Haworthu, kde otec získal stálé místo vikáře. Toto prostředí mělo klíčový význam při vytváření zvláštního literárního světa všech sourozenců. Roku 1842 začala Emily pracovat jako vychovatelka v Miss Patchett’s Ladies Academy (ústav pro vzdělávání mladých dam) v Law Hill Hall nedaleko Halifaxu. Později se sestrou Charlotte navštěvovaly také soukromou školu v Bruselu. Doma si pak založily vlastní školu, ale žáci se k nim nehrnuli. Stejně jako její sestry měla i Emily zdraví oslabené drsným podnebím. Během pohřbu svého bratra v září roku 1848 prochladla. Odmítla lékařské ošetření a téhož roku zemřela na tuberkulózu. Je pohřbena v Haworthu.

MILENA STEINMASSLOVÁ
Česká herečka a lektorka herectví a rétoriky. Je známá především z divadla a televize, ale i z filmových rolí, například Už zase skáču přes kaluže, Jak utopit doktora Mráčka, Smrt talentovaného ševce, Poslední vlak, a především zaujala ztvárněním Zdislavy z Lemberka v historickém dramatu V erbu lvice. Popularitu jí přinesly i televizní seriály – Muž na radnici, Ranč U Zelené sedmy, Ulice a další. Již během studií na pražské DAMU hostovala v Národním divadle a v Činoherním klubu. Krátký čas působila i v Divadle Na zábradlí, byla členkou Divadla pod Palmovkou. V současnosti hostuje v několika pražských divadlech – v Divadle v Celetné, Divadle Na zábradlí, v Komorním divadle a Divadle Na Fidlovačce.

Nahrávka vznikla podle knihy Emily Brontëové Na Větrné hůrce vydané nakladatelstvím Dobrovský, s.r.o. v roce 2022. Z anglického originálu Wuthering Heights přeložila Kateřina Hilská. Translation © Kateřina Hilská. Čte Milena Steinmasslová. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Na Větrné hůrce, autorka Emily Brontëová, čte Milena Steinmasslová.