Obálka audioknihy Muž spí

Interpret: Kateřina Jebavá
Vydavatel: Větrné mlýny
Vydáno: 2020

„Cynický, břitký, subtilní: brutálně otevřený román,“ poznamenal ke knize Muž spí kritik ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Autorka vypráví milostný příběh hrdinů, kterým nedává jména, „protože většina toho, co člověk nějak pojmenuje, se začne vzdalovat“. Hlavní postava, žena středního věku s minulostí plnou krátkých citových vzplanutí, potká muže a pochopí, že Ta láska, o které se mluví, píše a zpívá, skutečně existuje. Po čtyřech šťastně strávených letech však pár vyrazí na malý čínský ostrov nedaleko Hongkongu, kde muž beze stopy zmizí. Celý příběh kolísá mezi „tehdy“ a „teď“, mezi životem s ním a životem bez něj — naplnění střídá ztrátu a naopak. V samém závěru této výjimečné lovestory se hrdince zdá, že muže vidí na palubě připlouvajícího přívozu. Happyend se jeví nepravděpodobný, ale přeci jen — snad — možný.

Audiokniha Muž spí vyšla s podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

SIBYLLE BERGOVÁ
Narozena 1962 se ve Výmaru, ve dvaadvaceti odešla do západního Německa, dnes žije v Curychu. Její prvotina Pár lidí hledá štěstí a usmějí se k smrti (1997) vyšla po více než padesáti odmítnutích a stala se totálním hitem. Román autorka později zdramatizovala, čímž si otevřela cestu na světová jeviště. Od té doby napsala dvanáct divadelních her a deset románů. Bergová má v současné (nejen) německé literatuře výsadní postavení, její čtenáři tvoří průnik mezi náročnou, intelektuální literaturou a pop-literaturou. Sama sebe vnímá jako autorku knih pro ty, kteří „vypadají divně, které nikdo nemiluje, do kterých se šťouchalo na školním dvoře“.

KATEŘINA JEBAVÁ
Herečka s širokým stylovým rozsahem, moderátorka a lektorka. Mimo rodné češtiny, hraje i v německém jazyce. První angažmá získala v legendárním divadle Husa na provázku. V současné době je na volné noze, spolupracuje s několika divadelními soubory, načítá audioknihy. Věnuje se podpoře rodin s dětmi, které mají postižení sluchu. Vytvořila unikátní kreativně-vzdělávací systém Lekce tandemového divadla.

Audiokniha Muž spí obsahuje milostný příběh od autorky Sibylle Bergové. Překlad Tereza Semotamová, čte Kateřina Jebavá.