Obálka audioknihy Mumínci: Tatínek a moře

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Série: Mumínci

Jaké taje ukrývá „opuštěný ostrov“?

Změna je život. Rodina mumínků se nalodila a přestěhovala do nového domova: na ostrov, který zmáhají vichry a vlnobití. Tatínek by se tu ze srdce rád stal strážcem majáku a poznal veškeré jeho záhady, ale protože nesvede rozsvítit signální lampu, tráví čas rybolovem nebo pozorováním mořské hladiny. Mamince se zatím stýská po starém údolí a Mumínek dorůstá, osamostatňuje se a prožívá první lásku. V novém prostředí poznává i okouzlující bytosti a současně zjišťuje, že krása navenek nutně neznamená i nádheru uvnitř. Co ještě o sobě všichni zjistí a jaká dobrodružství zažijí? Kdo byl předchozím správcem majáku a naplní ta profese tatínkovy sny?

TOVE JANSSONOVÁ
Finská malířka, ilustrátorka a spisovatelka z umělecké rodiny patřící k tamní švédské menšině vystudovala výtvarné umění ve Stockholmu, v Helsinkách a Paříži. Pracovala jako ilustrátorka satirického časopisu Garm, kreslila komiksové stripy a ilustrovala řadu knih (např. finské a švédské vydání Hobita či Alenky v říši divů). Roku 1945 jí vyšla první samostatná knížka o rodině skřítků mumínků (Cesta za tatínkem, č. 1999), díky níž se rázem proslavila a byla požádána o dennodenní dodávky jejich kreslených příhod pro večerník The London Evening News (od 1953). Během následujícího čtvrt století o nich i o jejich přátelích vydala celkem osm knih, které byly přeloženy do desítek jazyků, nicméně psala i beletrii pro dospělé (Letní kniha). Autorčino dílo bylo poctěno mj. Medailí Hanse Christiana Andersena (1966), trojí Finskou státní cenou nebo Cenou Švédské akademie. Roku 2017 bylo v její vlasti zpřístupněno muzeum mumínků a v provozu je též zábavní park zasvěcený těmto laskavým postavičkám, jejichž symbolické příběhy byly mnohokrát zfilmovány.

VLADIMÍR JAVORSKÝ
Po studiu herectví na JAMU působil pět sezon v brněnském Divadle Husa na provázku, v roce 1993 přešel do pražského Činoherního klubu a začal hostovat na řadě dalších scén. Od roku 1999 je stálým členem činohry ND. Do paměti diváků se zapsal postavou Sudeťáka Seppa ze seriálu Vlak dětství a naděje (1985), rolí Ctibora Voříška alias Kyslíka ze seriálu Chlapci a chlapi (1988), jako kovaný svazák Jasánek z Černých baronů (1992) a zejména ztvárněním mima Jeana-Baptisty Gasparda Deburaua v koprodukční sérii Největší z Pierotů (1990). Na kontě má dalších šest desítek filmových i televizních rolí (mj. Krajina s nábytkem, Báječná léta pod psa, Ene bene, Kousek nebe, Václav, Andělé všedního dne, Nevinné lži, Tady hlídám já, Bohéma či Já, Mattoni). Za postavu ztroskotaného gamblera Jardy z filmu Poupata získal roku 2011 sošku Českého lva. Vedle hereckých aktivit rovněž zpívá a věnuje se hře na saxofon.