Obálka audioknihy Siesta v čase pôstu

Siesta v čase pôstu

Eduard Grečner

Délka: 21 min
Interpret: Juraj Smutný
Vydavatel: Vis Verbi
Vydáno: 2018

„Siesta v čase pôstu“ je výberom básní z troch zbierok Eduarda Grečnera (Absolútna žena, Zakázaná zóna a Drevený bocian Otta Bartoňa). Názov audio knihy je prevzatým názvom jednej z jeho básní. Málokomu je známe, že tento významný slovenský filmový a televízny režisér je i poetom. Poézia je pre neho spoveďou. S básňou je mu dobre, navždy s ňou zostane. Eduard Grečner je nielen výrazná osobnosť, ale i nesmierne citlivý a vnímavý človek, muž a snílek. V jeho básňach cítiť, že cítiť sa má.

Eduard Grečner
Je významný slovenský filmový a televízny režisér. Narodil sa v Kopčanoch. Vyrástol v Skalici, kde absolvoval tiež gymnaziálne štúdiá. Na pražskej FAMU študoval najprv réžiu, neskôr prestúpil na odbor dramaturgie, avšak školu nedokončil. Po ponuke z Koliby spolu so Stanislavom Barabášom prerušil štúdium a začal pôsobiť v Bratislave. Bol pomocným režisérom Štefana Uhera, s ktorým nakrúcal tiež slávnu snímku Slnko v sieti. Spolu s ďalšími filmovými tvorcami ako Juraj Jakubisko či Miloš Forman je predstaviteľom Československej novej vlny. Jeho debutom je film Každý týždeň sedem dní. Ďalej nakrútil filmy Nylonový mesiac a Drak sa vracia. V roku 1968 manifestoval svoj negatívny postoj voči okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, kvôli čomu bol do roku 1991 presunutý do sekcie dabingu. Dovtedy nakrútil tri televízne filmy. V 90. rokoch nakrútil Eduard Grečner ešte dva filmy: Pozemský nepokoj a Jaškov sen. Dnes učí mladých filmárov na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Eduard Grečner si zahral vo filmoch Petra Solana Boxer a smrť (1962) a Prípad Barnabáš Kos (1964).

Siesta v čase pôstu - audiokniha obsahuje zbierku básní. Autor Eduard Grečner. Účinkuje Juraj Smutný. Dramaturgia a réžia Katarína Mišíková Hitzingerová. Autor obálky Miroslav Harbula. Zvuk Dušan Ivan. Produkcia Juraj Skladaný. Nahraté v štúdiu Diera a produkované Vis Verbi.