Mezipřistání

Matěj Hořava

Délka: 4 h 44 min
Interpret: Michal Bumbálek
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 267 MB

V krátkých hutných povídkách s autobiografickými prvky cestujeme mezi severními Čechy, Brdy, polabskou nížinou, Brnem a Gruzií. Autor barvitým jazykem popisuje prchavé okamžiky všedního dne natolik sugestivně, že čtenáři i posluchači cítí vůni daného prostředí nebo dne. Bez problémů se vciťují do pocitů hlavního hrdiny, který utíká a zároveň hledá a sám neví před čím a co. Na svém útěku mění prostředí i jazyky, míchají se mu čeština, němčina, ruština, latina, staroslověnština, staročeština i gruzínština a na své pouti potkává neuvěřitelné osobnosti: staré ženy i muže, taxíkáře, pastevce, studenty i zvířata. Všichni k němu ihned pocítí náklonnost a touží se mu svěřit se svým, často nelehkým, životem. A my nasloucháme s ním a žasneme nad tvrdostí života a myšlenek, které ale zpovídaný bere jako svůj nutný úděl. Mezi tím vším se meditativní formou vypořádává se svou minulostí i autor a my poznáváme svobodomyslného chlapce ze severních Čech hrajícího si s dětmi na schovávanou (a on má ten nejlepší úkryt, ale také strach, najdou-li ho vůbec), studenta prožívajícího první vážnou známost či pocit učitele češtiny v gruzínském Tbilisi. Tyto zdánlivě všední, až banální, chvíle dokáže Hořava zpřítomnit natolik sugestivně, že chceme odjet s ním a zažít plavání v Černém moři, ochutnat moruše, opíjet se do němoty i lézt na střechu severočeského paneláku a cítit vítr ve vlasech…

MATĚJ HOŘAVA
Autor užívající pseudonym Matěj Hořava se narodil v severních Čechách, studoval v Brně, pracoval jako učitel v českých vesnicích v Banátu a od roku 2013 žije v gruzínském Tbilisi. Do povědomí čtenářů se dostal v roce 2014 prózou Pálenka (vydal Host), za niž o rok později obdržel Magnesii Literu v kategorii Objev roku a získal také cenu Česká kniha. Pálenka byla dosud přeložena do pěti jazyků. Mezipřistání je jeho druhá publikovaná kniha.

MICHAL BUMBÁLEK
Vystudoval herectví na brněnské konzervatoři a na JAMU. Ještě před absolutoriem se stal součástí ansámblu Divadla Husa na provázku, kde poté zůstal dvacet let. Od roku 2013 je členem činohry Mahenova divadla. Spolupracuje také s HaDivadlem či Divadlem Facka, kde se Sergejem Sanžou píše vlastní divadelní hry a také režíruje.

Nahrávka vznikla podle knihy Matěje Hořavy Mezipřistání vydané nakladatelstvím Host v roce 2020. Copyright © Matěj Hořava. Čte Michal Bumbálek. Režie, zvuk Jiří Pochvalovský. Hudba Soundguru. Technická redakce Klára Mecliharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky