Obálka audioknihy Amnestie, která rozpoutala peklo

Amnestie, která rozpoutala peklo

Radovan Dunaj

Interpret: Petr Kubes
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2019

Napínavý thriller inspirovaný skutečnými událostmi vězeňské vzpoury v Leopoldově v roce 1990. Příběh se odehrává mezi říjnem 1986 až březnem 1990, odráží tak společenské změny, které se odehrály po sametové revoluci 1989. Právě ta zapříčinila totiž zlom, kvůli kterém ve věznici vypuklo to, co autor nazývá peklem.

Před čtenáři se otevírají brány, za nimiž vládne zlo v té nejbrutálnější podobě. Jeho původci nejsou jen nejtěžší trestanci, ale i samotní bachaři, kteří se ze ziskuchtivosti zaplétají do špinavých kšeftů a surových válek vězeňských gangů. Při takového výbušné směsi zapůsobí velká prezidentská amnestie jako škrtnutí zápalkou. A přeplněné vězení se okamžitě promění v inferno. Po masové hladovce vypukne vzpoura, která si nakonec vyžádá vojenský zákrok.

Kniha Amnestie, která rozpoutala peklo Radovana Dunaje se stala literární předlohou nového československého filmového thrilleru AMNESTIE.

RADOVAN DUNAJ
Rodák ze Slovenska tíhnul k psaní už na základní škole, kdy se svými básněmi vyhrál okresní literární soutěž. Potom, co si uvědomil, že už nechce pokračovat ve studiu na vysoké škole (přičemž už měl zpracovaný doktorandský projekt), se začal naplno věnovat psaní. V roce 2012 vyšla jeho první kniha z vězeňského prostředí, které zpracovává tuto tematiky velice autenticky, jelikož sám ve vězeňské službě jako vychovatel již dlouho pracuje.

PETR KUBES
Pochází z Olomouce. Po gymnáziu začal studovat divadelní fakultu v Praze pod vedením režiséra Luboše Pistoria a herce Jiřího Adamíry. Své první angažmá strávil v Mladé Boleslavi, poté se přesunul Městských divadel pražských, konkrétně do Divadla Rokoko, kde působil čtyři roky. Současně hostoval také v Národním divadle, v Divadle v Řeznické nebo v Divadle Minor. Od roku 2003 působil v Moravském divadle Olomouci, nyní působí v Brně. Vedle své divadelní práce velice rád spolupracuje s Českým rozhlasem a katedrou bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. K jeho nejvýraznějším rolím, které dosud ztvárnil, patří Shakespearův Hamlet, Ibsenův Solnesse či Salieri v Shafferově Amadeovi.