Spiknutí oběšenců

Délka: 11 h 23 min
Interpret: Hanuš Bor
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 642 MB

Spiknutí oběšenců – audiokniha obsahuje historický příběh z detektivního cyklu Hříšní lidé Království českého. Autor Vlastimil Vondruška, čte Hanuš Bor.

Kolem hradu Ostrý se šíří tiché zlo. Ze šibenice zmizela těla trestanců a je zavražděn rychtář. Oldřich z Chlumu se pouští do vyšetřování v utajení.

Poblíž Benešova nad Ploučnicí v severních Čechách budují Vartemberkové pro panovníka hrad Ostrý. Od počátku stavbu provázejí potíže a proto Marek z Vartemberka požádá o pomoc svého švagra, královského prokurátora Oldřicha z Chlumu. Jenže dříve, než se může svých povinností ujmout, je v Benešově v noci zavražděn rychtář. Jeho žena přičítá vraždu čtveřici sourozenců, kteří byli obviněni z lupičství a večer předtím oběšeni v Děčíně. Jejich těla však záhadně zmizela. Krajem se šíří strach a se zástupci královského úřadu nechce nikdo ani promluvit. Proti Oldřichovi z Chlumu se postaví i vlivní příbuzní Hynka Berky z Dubé, kteří ovládají statky v okolí. Když začnou přibývat další mrtví, zvláště na samotném Ostrém, Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci se pustí do pátrání v utajení.

VLASTIMIL VONDRUŠKA
Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd obhájil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 60 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze vede už od roku 2011 žebříček našich nejčtenějších autorů. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a scénáře k filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA. Vedle detektivních sérií Hříšní lidé Království českého a Letopisy královské komory vydává v Tympanu historické ságy Mezi tiárou a orlicí, Přemyslovská epopej, Husitská epopej, Křišťálový klíč a Prodavači ostatků. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu.

HANUŠ BOR
Už od dětských let účinkoval ve filmu a na divadle. Jeho filmovým debutem byla Žižkovská romance (1985). Po maturitě na Gymnáziu Jana Nerudy na Malé Straně absolvoval Divadelní fakultu AMU. Jeho prvním angažmá se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci (1973 – 1990), následovalo plzeňské Divadlo Alfa, pražské Divadlo Labyrint a od roku 2007 je členem Městských divadel pražských, kde ho aktuálně můžeme vidět například jako Billa Lockita v Žebrácké opeře nebo Manna v Diktátorovi. Hraje také v televizi a ve filmu. Účinkoval v seriálech Černí andělé, České století, Polda; filmech Ukradená vzducholoď, Hanele a několikrát se objevil i ve filmech zahraniční produkce (například Kletba bratří Grimmů). Jeho výrazného hlasu využívá také rozhlas a vydavatelé audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Vlastimila Vondrušky Spiknutí oběšenců vydané nakladatelstvím MOBA v Brně v roce 2021. Copyright © Vlastimil Vondruška 2021. Čte Hanuš Bor. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Hudba Pavel Hlaváček. Technická redakce Jan „RaveBoy“ Němec. Vyrobilo studio Soundguru. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2021.

více

Série Hříšní lidé království českého

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma