Obálka audioknihy Moudrost psychopatů

Interpret: Miroslav Černý
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Známý oxfordský psycholog nás naučí odhalovat psychopaty mezi námi a ukáže, jak se můžeme snadno ubránit jejich často rafinovaným a nečekaným útokům.

Psychopati bývají nebojácní, sebevědomí, okouzlující, bezohlední a soustředění na cíl, což jsou vlastnosti jak ušité na míru úspěchu v 21. století. Mají skvělé mimikry, takže odhalit jejich toxicitu není na první pohled jednoduché. A odpoutat se od nich je o to těžší.

Známý oxfordský psycholog Kevin Dutton s pomocí nejnovějších metod zobrazování mozku a rozvíjejících se neurověd dokazuje, že ne všichni jsou ale nebezpeční. Na rozdíl od svých temných kolegů využívají totiž své schopnosti ve prospěch druhých a jsou užiteční. Pro mnohé tak bude s podivem, že brilantní neurochirurg, postrádající empatii, má se sériovým vrahem, jenž zabíjí pro potěchu, společného víc, než bychom si chtěli připustit, a že lupič na spoře osvětleném parkovišti může být stejně ledově klidný jako ten nejúspěšnější podnikatel.

O této často mylně chápané diagnóze referuje Dutton na základě svých odvážných úvah i výsledků originálních vědeckých výzkumů, přičemž debatuje s šílenými kriminálníky v přísně střežené psychiatrické jednotce, připíjí si s jedním z nejúspěšnějších světových podvodníků, podstupuje transkraniální magnetickou stimulaci, aby na vlastní kůži zažil, jaké to přesně je dívat se na svět očima psychopata.

Moudrost psychopatů je provokativní po všech stránkách; je vzrušujícím dobrodružstvím, jež odkrývá, že jsou to právě naše zavrhované temné stránky, které často ukrývají trumfy úspěšnosti.

KEVIN DUTTON
Britský psycholog a spisovatel, který se specializuje na studium psychopatie. Narodil se v Londýně a pracuje jako výzkumný psycholog v Calleva Research Centre for Evolution and Human Sciences na Magdalen College při Oxfordské univerzitě. Je členem Královské lékařské společnosti a Společnosti pro vědecké studium psychopatie. Titul Ph.D. získal v roce 2000 na univerzitě v Essexu za práci Menšiny jako symbol jedinečnosti: porušení norem. Vede výzkumnou skupinu věnující se úloze rysů osobnosti a dovednosti regulovat emoce v různých profesích. Pravidelně publikuje v předních mezinárodních vědeckých časopisech a přednáší na konferencích po celém světě. Za knihu Moudrost psychopatů získal cenu za nejlepší americkou publikaci o vědě a přírodě. Jeho práce byly přeloženy do více než dvaceti jazyků a představeny v časopisech Scientific American, New Scientist , The Guardian , The Times , Psychology Today , The New York Times, The Wall St Journal a The Washington Post. Česky vyšla též jeho kniha Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu.

MIROSLAV ČERNÝ
Rodák z hanácké metropole Olomouc. Divadelní, příležitostně filmový herec začínal svou profesní dráhu v Západočeském divadle v Chebu. Poté působil v brněnském divadle Polárka, kde pod vedením Jana Mikuláška, Martina Františáka nebo Hany Mikoláškové Kovaříkové strávil deset sezón. V současnosti je na volné noze a spolupracuje s Národním divadlem Brno, Divadlem U stolu, divadlem Polárka a olomouckým divadlem Tramtarie.

Nahrávka vznikla podle knihy Kevina Duttona Moudrost psychopatů vydané nakladatelstvím Portál v roce 2019. Z anglického originálu Wisdom of psychopaths přeložila Renata Červenková. Translation © Renata Červenková. Čte Miroslav Černý. Režie, zvuk Jan Koukal, Vojtěch Machálek. Hudba Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obálky Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.