Obálka audioknihy Spolčení hlupců

Interpret: Jiří Zavřel
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019

Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, je výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou. Notorický mudrlant a zápecník Ignácius považuje za své životní poslání sepsání význačného díla, ve kterém odhalí pomýlenost a mravní zpustlost doby. Při jedné cestě z baru Ingáciova matka poškodí autem cizí dům a jelikož nemá peníze na náhradu škody, je Ignácius donucen hledat si práci. Nakonec je přijat do továrny Levyho kalhoty, což je upadlý podnik před bankrotem. Ignácia práce v malém podniku nadchne, cítí ji především jako šanci trumfnout svou přítelkyni ze studií Myrnu Minkoffovou, která se angažuje v boji za lidská práva v New Yorku. Jeho neutuchající úsilí o sebeprosazení ho však vrhá do série riskantních situací...

JOHN KENNEDY TOOLE
Dětství prožil na okraji New Orleansu pod vlivem dominantní matky Thelmy Ducoing Toole. Roku 1958 absolvoval s vyznamenáním Tulaneskou univerzitu a o rok později také Columbijskou univerzity v New Yorku, kde později později získal rovněž doktorát. Ve svých šestnácti letech napsal svůj první román Neónová bible. Po absolutoriu krátce učil a působil jako asistent na univerzitě, v roce 1961 byl povolán do armády. Román Spolčení hlupců dokončil v roce 1967, ale žádné nakladatelství neprojevilo o rukopis zájem. Toole poté propadl vleklé depresi a v roce 1969 spáchal sebevraždu. Prvního vydání Spolčení hlupců dosáhla jeho matka až v roce 1980. Román si získal značnou popularitu, bylo prodáno více než 1,5 miliónů výtisků a byl přeložen do 18 jazyků.

JIŘÍ ZAVŘEL
Narodil se v Praze, v rodině operetního zpěváka a tanečnice. Začal svoji divadelní dráhu jako elév v pražském Hudebním divadle v Karlíně, poté hostoval v Divadle Jiřího Wolkera. Byl členem Kladivadla v Ústí nad Labem a od roku 1972 působil v ústeckém Činoherním klubu. Po roce 1989 se začal kromě příležitostných prací ve filmu, televizi a rozhlase věnovat především dabingu. Díky svému výbornému hlasu se představil i v operetě („Mam’zelle Nitouche“). Promlouval k nám např. jako Arnold Schwarzenegger, Bud Spencer nebo Robbie Coltrane, jehož Hagrida namluvil v šesti dílech kouzelnické ságy o Harrym Potterovi. Tympanum vydalo v jeho intepretaci audioknihy Stalker, Na cestě a Vyhoďme ho z kola ven.

Nahrávka vznikla podle knihy Johna Kennedyho Toola Spolčení hlupců vydané nakladatelstvím Odeon v roce 1985. Copyright © 1980 by Thelma D. Toole. This edition is published by arrangement with Louisiana State University Press. Z amerického originálu A Confederacy of Dunces vydaného nakladatelstvím Louisiana State University Press v roce 1980 přeložil Jaroslav Kořán. Translation © 1985 by Jaroslav Kořán. Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 1986. Remastering Tympanum, s. r. o. Čte Jiří Zavřel. Hudba Mario Buzzi. Ilustrace na obálce Helena Kupková. Grafická úprava obalu Matěj Čadil. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v dubnu 2019.

Spolčení hlupců je Pulitzerovou cenou oceněný, kultovní, humoristicko-satirický román, který napsal John Kennedy Toole. Audioknihu načetl Jiří Zavřel.