Obálka audioknihy Gulliverovy cesty

Interpret: Jan Vondráček
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

ZMĚNILA SE SPOLEČNOST OD DOB JONATHANA SWIFTA K LEPŠÍMU?

Proslulý utopický román pod rouškou zdánlivého cestopisu líčí poměry v Anglii 18. století, kritizuje stav civilizace a relativizuje sílu lidského rozumu.

Proslulý utopický román pod rouškou zdánlivého cestopisu popisuje poměry v Anglii 18. století, kritizuje stav civilizace a relativizuje sílu lidského rozumu. I když je líčení Gulliverových dobrodružství více než věrohodné, vyprávění je úžasná fikce – od předmluvy fiktivního vydavatele přes dopis titulního hrdiny tomuto dobrému muži po návštěvy utopických ostrovů. Gulliver na svých imaginárních cestách navštěvuje trpaslíky i obry, poznává vznášející se ostrov Laputa i hospodářsky a kulturně upadající stát Balnibardi a jeho pozornosti neuniknou Jahuové, kteří v ideální říši slouží ušlechtilým zvířatům – koním. Gulliver se po dlouhém cestování a rozhlížení po světě sice vrací domů, avšak dochází k poznání, že je cosi vratkého v anglické domovině. A nejen v anglické… A nejen tehdy…

JONATHAN SWIFT
Irský satirický prozaik a básník, anglikánský kněz. Pocházel z anglické rodiny, která se usadila v Dublinu. Záhy přišel o oba rodiče, o jeho výchovu se staral strýc. Po ukončení studia na dublinské univerzitě odjel do Londýna. Tam pracoval jako tajemník sira Williama Templea, státníka, politika, diplomata a učence. Během let strávených v jeho službách získal značné vzdělání a politický rozhled a sám začal psát. Po získání magisterského titulu na univerzitě v Oxfordu se dal vysvětit na kněze. Po Templeově smrti působil deset let jako farář v Laracoru u Dublinu. Roku 1702 získal na dublinské univerzitě Trinity College titul doktora teologie. Často jezdil do Londýna, kde se díky svým politickým pamfletům stal známou osobností. V roce 1713 byl ustanoven děkanem katedrály svatého Patrika v Dublinu. Poslední roky jeho života byly poznamenány vleklou chorobou a psychickými potížemi.

JAN VONDRÁČEK
Český herec a dabér. Studium herectví absolvoval na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a v roce 1994 nastoupil do souboru vznikajícího Dejvického divadla, odkud v roce 1996 přešel se souborem do nově založeného Divadla v Dlouhé. Na jevišti uplatňuje nejen herecké, ale i hudební nadání (zpívá, hraje na několik nástrojů, aranžuje i skládá hudbu). Za postavu Lelia v Goldoniho hře Lhář získal Cenu Alfreda Radoka. Významná je jeho práce v dabingu. Je nositelem Ceny Františka Filipovského za přemluvení herce Simona Bakera v seriálu Mentalista. Jeho hlas se ozývá i v seriálech Ztracení nebo Pohotovost. Je obsazovaným filmovým i televizním hercem, naposledy se objevil v televizním seriálu Zákony vlka. Od ledna 2023 je novým hlasem tramvají a autobusů Pražské integrované dopravy.

Nahrávka vznikla podle knihy Jonathana Swifta Gulliverovy cesty, vydané nakladatelstvím Albatros v roce 2004. Z anglického originálu Gulliver's Travels přeložil Aloys Skoumal. Translation © Aloys Skoumal. Čte Jan Vondráček. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Technická redakce Jaroslav Janda. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Gulliverovy cesty, autor Jonathan Swift, čte Jan Vondráček.