Obálka audioknihy Friedrich řečený Bedřich

Vydavatel: Témbr
Vydáno: 2024
Velikost: 1.05 GB

Je to jeden z největších Čechů, tvůrce naší národní hudby, bez jeho díla si českou kulturu ani neumíme představit. Přesto své chlapecké deníky i milostné dopisy psal německy a správně mluvit a psát česky se učil až dlouho po třicítce. A to není zdaleka jediná okolnost, která nás u autora Prodané nevěsty nebo Mé vlasti může překvapit. O Bedřichu Smetanovi vyšla spousta knih a zdálo by se, že jeho život už byl popsán do nejmenších detailů. Čím víc se ale o něm dozvídáme, tím víc také zjišťujeme, že je tu pořád co objevovat. Rozhodně neexistuje jen jeden všeplatný pohled na našeho „nejnárodnějšího“ skladatele.

Dokuromán Friedrich řečený Bedřich líčí jeho dramatický osud, ale i jeho dobu a příběhy lidí, kteří jej obklopovali, milovali a podporovali, nebo mu jeho cestu naopak ztěžovali. Je také zamyšlením nad tím, proč byl Smetana tolikrát propagandisticky zneužit, jako snad žádný jiný náš umělec. A konečně klade i pár otázek o nás samých, na které stále ještě nemáme odpověď.

MILENA ŠTRÁFELDOVÁ
Milena Štráfeldová (* 1956) vystudovala kulturologii a dějiny umění na Univerzitě Karlově. Pracovala v knihovnách, muzeu, na ministerstvu kultury i v několika redakcích. V letech 2001 až 2014 působila v Českém rozhlase. Dlouhodobě se věnuje literární činnosti, dosud vydala historické romány Guláš pro Masaryka, Trestankyně, Svatý rváč a Sestry B., povídkové knihy Kriplíci, Přepisovačka, Co mě naučilo listí a Svetr ze zbytků. Dosud největší úspěch zaznamenala kniha na pomezí románu a biografie To je on! O té, co si říkala Toyen. Tiskem vyšly i divadelní hry Osamělé večery Dory N., monodrama o dceři Boženy Němcové, a Odpolední čaj u Loosů. V roce 2015 měla svou premiéru divadelní úprava Sester B. Jako scenáristka nebo autorka námětu se podílela na filmech Cesta bez návratu (o Janu Husovi), Poslední útěk Jeronýma Pražského a Jako letní sníh (o J. A. Komenském).

Milena Štráfeldová: Friedrich řečený Bedřich | Čte Jan Vlasák a Dagmar Čárová | Režie Daniel Tůma | Zvuk Daniel Tůma | Mix a mastering Petr Slabý | Hudba Karpof Brothers | Natočeno ve studiu KARPOFON (AudioStory) | Grafiku podle knižní předlohy adaptovala Jana Rybová | Produkce AudioStory | Supervize Alena Brožová | Vydala Euromedia Group, a. s. – Témbr, v červnu 2024

Nahrávka vznikla podle knižní předlohy
Text © Milena Štráfeldová, 2024 | Cover Photo © NM-ČMH-MBS: S 217/1748 Fotografie Bedřicha Smetany, J. Mulač, Praha, 1880 z fondu/sbírky: ČMH 3 / Muzeum Bedřicha Smetany / fond ikonografie | All rights reserved | Vydala Euromedia Group, a. s. - v edici Ikar, v roce 2024

Audiokniha Friedrich řečený Bedřich, autorka Milena Štráfeldová, čtou Jan Vlasák a Dagmar Čárová.