Obálka audioknihy Pařížská knihovna

Vydavatel: Audiotéka, Jota
Vydáno: 2023

LASKAVÝ PŘÍBĚH Z NELASKAVÉ DOBY, VYCHÁZEJÍCÍ ZE SKUTEČNÝCH UDÁLOSTÍ

Pařížská knihovna, druhý oceňovaný román autorky Janet Skeslien Charles, vychází ze skutečných událostí v Americké knihovně v Paříži, která se stala svědkem nejen lásek a snění, ale i hrdinství jejích zaměstnanců po nacistickém vpádu do Paříže. Příběh vás zavede skrze životní osudy Odile Souchetové do Paříže konce 30. let a nelehké doby nacistické okupace a následně do Montany na sklonku studené války, kde se prolíná s životem Lily, dívky z amerického maloměsta.

Obě ženy spojí láska ke knihám, čtení a francouzštině, které jsou nejen klíčem k jejich podivuhodnému přátelství, ale i k celému románu. Ani jedna z nich z počátku netuší, že mají společného mnohem víc, než se na první pohled zdá.

Pařížská knihovna je laskavě vyprávěný příběh z nelaskavých dob, jenž barvitě líčí kouzlo knih, oněch náhledů do životů druhých, které čtenářům poskytují inspiraci, dodávají odvahu a umožňují snít. Je o tichém světě literatury, jeho síle hojit zraněnou duši a sbližovat lidi.

JANET SKESLIEN CHARLES
Janet Skeslien Charles žije střídavě v Montaně a v Paříži. Za svůj románový debut Moonlight in Odessa, preložený do deseti jazyků, získala několik literárních ocenění. Krátkou prózu publikovala mimo jiné v literárním časopise Slice a v antologii Montana Noir. Janet se o knihovnících, kteří se během války postavili nacistickému knihovnímu protektorovi, poprvé dozvěděla, když působila jako programová manažerska v Americké knihovně v Paříži. Její román Pařížská knihovna vychází v překladu do dvaceti jazyků.

VERONIKA LAZORČÁKOVÁ
Veronika Lazorčáková vystudovala šestileté česko-francouzské gymnázium v Olomouci. Již během studií pracovala ve školním divadelním kroužku, svá představení hrála ve francouzštině. Rovněž studovala hru na klavír. Od roku 2007 studovala obor činoherního herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde absolvovala v roce 2011. V sezóně 2010/2011 nastoupila do angažmá v ostravském Národním divadle moravskoslezském. V letech 2014–2017 získala angažmá v Divadle v Dlouhé. Od září roku 2017 je členkou Činohry Národního divadla.

Audiokniha Pařížská knihovna, autorka Janet Skeslien Charlesová, překlad Petra Andělová. Čte Veronika Lazorčáková, režie Helena Rytířová.