Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Operace Rath

Operace Rath

Radek Kedroň

Délka: 11 h 43 min
Interpret: Zdeněk Mahdal
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 661 MB

POHLED DO ZÁKULISÍ POLICEJNÍHO VYŠETŘOVÁNÍ

David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová. Všichni tři vystudovaní a ambiciózní lékaři. Měli léčit a uzdravovat. Maskováni bílými plášti však do středočeského kraje zavlekli jednoho z nejzákeřnějších parazitů současnosti – klientelismus. Celé večery přepočítávali úplatky. Miliony brali, ač měli jasné signály, že po nich policie jde. Přesto jim jejich chamtivost nedala vydechnout.

Autor knihy Operace Rath více než tři roky sledoval pozadí největšího korupčního případu novodobé české historie. Shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky. Sestavil tak téměř dokumentární rekonstrukci kauzy, která nahlíží notoricky známý příběh z dosud neznámých úhlů. I když se kniha opírá o soudní a policejní protokoly, nejde o mechanický přepis odposlechů. Zprostředkovává unikátní pohled do prostředí elitních policejních kriminalistů, kteří víc času a energie spálí bojem se šéfy a zastaralou technikou, než se skutečnými pachateli. Spis Důvěra, do nějž Rathovu kauzu uzamkli, utajovali kvůli obavám z prozrazení dokonce i před svými veliteli.

Kniha popisuje i zvraty, jichž se příběh dočkal. Vyšetřující policisté se v konečné fázi případu stali sami lovnou zvěří a muž, který policisty zalarmoval a spolupracoval s nimi, si vysloužil postavení persona non grata.

Text hledá i odpovědi na dosud otevřené otázky: Jak se podařilo policistům nasadit odposlechy přímo do kuchyně korupčního spolku? Kdo policejní operaci předčasně vyzradil? Kdo na lavici obžalovaných chyběl?

V neposlední řadě kniha analyzuje propletenec osobních vztahů mezi ústřední trojicí Rath – Pancová – Kott. Zkouší dešifrovat jejich motivaci, odkrývá jejich plány s ukořistěnými penězi i malé lidské slabosti. Ze všeho nejvíc ovšem text dokládá, že manipulace při zakázce na opravu buštěhradského zámku nebyla ojedinělou, osamocenou akcí. Symbióza klientelistické sítě a hejtmanského aparátu dospěla ve Středočeském kraji do stádia systémové, organizované korupce, z níž se podařilo nasvítit jen úzkou výseč.

RADEK KEDROŇ
Radek Kedroň byl reportérem Hospodářských novin a MF Dnes, dva roky vedl domácí zpravodajství v časopisu Týden, šéfoval serveru Lidovky. Založil zpravodajský web iRozhlas, který po necelých pěti letech opoustil, a stal se zástupcem šéfredaktora Seznamu Zpráv pro investigativu a publicistiku.

ZDENĚK MAHDAL
Známý dabér, moderátor a herec se narodil 10. června 1960 v Moravské Třebové. Vystudoval střední průmyslovou školu filmovou v Čmelicích, poté se věnoval studiu na JAMU v Brně.
Dabingu se věnuje už několik let a stále ho baví. Svůj hlas propůjčil desítkám známých herců, jako jsou Nicolas Cage, Eric Roberts, Ben Stiller, Hugh Jackman, Quentin Tarantino, Dennis Quaid, Kevin Costener a další. Nadaboval také animovanou postavu tygra Diega v trilogii Doba ledová. Působil také jako moderátor pořadu PRIMA JÍZDA, v němž mu byla partnerkou herečka Dana Morávková. Hrál také v několika divadlech, např. v plzeňském Divadle J. K. Tyla, J. Wolkera, v ABC nebo v Branickém divadle.

Operace Rath – audioknihu investigativního novináře Radka Kedroně čte Zdeněk Mahdal. Režie Helena Rytířová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma