Obálka audioknihy Klub nenapravitelných optimistů

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020
Velikost: 1.17 GB

Rodinnou krizi řeší 12letý Michel únikem do šachového klubu, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku. Je rok 1959 a být optimistou není snadné.

Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.

JEAN-MICHEL GUENASSIA
Francouzský spisovatel se narodil v Alžíru, vystudoval práva v Paříži a pracoval jako advokát u tamějšího Odvolacího soudu. V roce 1980 se začal živit scenáristikou a napsal řadu scénářů k celovečerním filmům i několik divadelních her. V roce 1986 vydal detektivní román Stoprocentní riziko (Argo, 2015), který byl následně převeden do filmové podoby. V roce 2002 se rozhodl, že napíše „román svého života“, vzdal se veškerých vedlejších činností a následujících šest a půl roku pracoval pouze na knize Klub nenapravitelných optimistů. Když román v roce 2009 konečně vyšel, okamžitě si získal přízeň kritiků i běžných čtenářů a získal tzv. menší Goncourtovu cenu, Prix Goncourt des Lycéens, cenu čtenářů měsíčníku Notre Temps a několik dalších literárních cen. Kniha byla přeložena do 11 jazyků a stala se bestsellerem i v České republice. V češtině od autora vyšly také tituly Vysněný život Ernesta G. (2014), Nezmar (2016), Valčík stromů a nebe (Argo, 2017) a O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky (Argo, 2019).

MAREK HOLÝ
Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Poté působil několik let v pražském Divadle Na Fidlovačce, v současnosti je členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta, muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděného v Divadle Hybernia. Umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas. S vydavatelstvím Tympanum spolupracoval také na titulech Konec civilizace (2018) a Krev prvorozených (2019).

Nahrávka vznikla podle knihy Jeana-Michela Guenassii Klub nenapravitelných optimistů vydané nakladatelstvím Argo v roce 2012. Copyright © 2009 by Jean-Michel Guenassia. © Éditions Albin Michel – Paris, 2009. Z francouzského originálu Le Club des Incorrigibles Optimistes vydaného nakladatelstvím Albin Michel v Paříži v roce 2009 přeložila Helena Beguivinová. Translation © Helena Beguivinová, 2012. Čte Marek Holý. Hudba Jan Šikl. Režie, střih a mastering Filip Gemroth. Cover art © Jan Reich, Les Tuileries, 1970. Cover art copyright © Jana Reichová. Obálku s použitím fotografie Jana Reicha Les Tuileries navrhl Pavel Růt. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Foto autora Jean-Michel Guenassia_© Sandrine Expilly. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Odpovědná redaktorka Šárka Jančíková. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2020.

Audiokniha Klub nenapravitelných optimistů obsahuje román, který napsal Jean-Michel Guenassia a čte Marek Holý.