Obálka audioknihy Tajemství Hrobaříků

Interpret: Lucie Pernetová
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

POD SVÍČKOU BÝVÁ NEJVĚTŠÍ TMA. A CO TEPRVE NA HŘBITOVĚ!

Jen pár kroků od známého pražského obchodního centra se rozkládá areál Olšanských hřbitovů, jejichž zadumaný ráz přitahuje pozornost čtrnáctileté Kláry. Stačí však vlídná pobídka staré paní Anežky a dívka se záhy ocitá mezi hrstkou vrstevníků, kterou sem břečťanové ticho přivábilo stejně jako ji, protože ho den co den pozorují z oken svých domovů. Nově vzniklá parta, kterou tvoří ještě Vojta, Šimon, Evžen a později jeho sestra Běta, obnoví dávnou tradici Hrobaříků stojících na stráži klidu olšanských mrtvých. Hřbitov jim díky slavným nebožtíkům připomene nejen památné chvíle našich dějin, ale rozplete i šmodrchance rodinných historií, jejichž indicie měly děti doteď doslova pod nosem. Než obětavá pětice pátračů v čase od Dušiček po červnová vedra vše odhalí, zažije sérii perných chvilek, neboť mezi náhrobky se chystá něco nekalého. Pomůže opět stařenka Anežka?

První část detektivní trilogie o Hrobařících má daleko do obhajoby černočerného stylu emo. Debut držitelky ceny Magnesia Litera navazuje na bílou magii dobrodružství, jaká s všímavými dětskými partami podnikali vinohradští klasikové František Langer a Jaroslav Foglar.

PAVLA HORÁKOVÁ
Rodačka z Plzně vystudovala překladatelství, tlumočnictví a serbistiku na FF UK. V letech 2001–2007 pracovala jako redaktorka anglického vysílání Českého rozhlasu a blýskla se literárními překlady z angličtiny (Vonnegut, Bellow, Pynchon, Banks ad.). Autorsky se uvedla dětskou detektivkou Tajemství Hrobaříků (první vydání 2010), posléze rozšířenou o svazky Hrobaříci v podzámčí (2011) aHrobaříci a Hrobaři (2012). Přispěla do kolektivní prózy Johana (2018). S kolegou Jiřím Kamenem vytvořila dvacetidílný rozhlasový cyklus Polní pošta – příběhy Čechů za první světové války, na jehož základě vznikly knižní soubory Přišel befel od císaře pána (2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (2018). Největším úspěchem spisovatelky žijící na pražských Vinohradech je cena Magnesia Litera 2019 za román Teorie podivnosti.

LUCIE PERNETOVÁ
Všestranně nadaná herečka původem z Teplic nastoupila po absolvování mosteckého gymnázia bez akademické průpravy jako elévka do tamního Městského divadla, kde ztvárnila mj. Shakespearovu Julii. Po šesti letech získala angažmá v divadle ABC a nyní je členkou souboru Městských divadel pražských. Spolupracuje s Českým rozhlasem, hostuje v Činoherním klubu a v Divadle Palace, tančí se souborem Veselé skoky a spolupracuje se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK. Účinkovala v televizních filmech Dva na schodišti, Crash Road, Až kohout snese vejce, v pohádce Boháč a chudák či v seriálech Život a doba soudce A. K., Ulice a Ohnivý kuře. Svůj podmanivý hlas propůjčila populární Tryskomyši ze Studia Kamarád.