Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Otec Goriot

Otec Goriot

Honoré de Balzac

Délka: 1 h 57 min
Interpret: Martin Růžek
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2014
Typ souboru: MP3
Velikost: 110 MB

Román Otec Goriot je jedním z dílů rozsáhlé Lidské komedie Honoré de Balzaca. V jeho ději můžeme sledovat dva hlavní příběhy; postupný společenský vzestup studenta práv Evžena de Rastignaca (Viktor Preiss) a úpadek kdysi významného obchodníka s nudlemi, otce Goriota (Martin Růžek).
Otec Goriot se celým svým životem upnul na štěstí svých dvou dcer - Anastazie (Alena Vránová) a Delfíny (Růžena Merunková); jim obětuje celé své jmění, v jejich zájmu prodá i poslední svůj majetek, není nic, co by pro ně neudělal. Přesto si nezíská jejich oddanost a lásku. Student Rastignac naopak postupně šplhá na vyšší a vyšší společenské příčky, většinou za pomoci krásných a společensky vysoce postavených dam. Oba bydlí v penzionátu vdovy Vauquerové (Marie Vášová), veselém hnízdě různých postaviček, které buď nemají přebytek peněz nebo nechtějí být příliš na očích okolního světa bohaté a pokrytecké Paříže. Mezi nimi hraje prim zvláštní patron jménem Vautrin (Miloš Nedbal).
Rozhlasovou realizaci sestavila z příběhu otce Goriota a dalších motivů Balzakovy Lidské komedie Zuzana Kočová, manželka Emila Františka Buriana a od roku 1974 také dramaturgyně Československého rozhlasu. Otec Goriot byl jednou z jejích prvních dramatizací v této funkci. Režijně text zpracoval Jiří Horčička, který v době normalizace uvítal historickou látku a inscenačně ji držel v lehce expresivním tónu, který jí vtiskly především herecké výkony. Skladatel Josef Pech založil hudební podkres na kontrastu vysokého a nízkého - v úvodu, závěru i mezi jednotlivými scénami se tak prolínají hudební motivy ze zámeckého plesu a líbivé tóny pouličního kolovrátku. Balzakův příběh je dodnes jímavým obrazem světa, v němž odumírá lidskost a vítězí falešná morálka. V závěru hry student Rastignac vyhlašuje Paříži osobní válku - naději však v tuto osobní vzpouru nevkládá snad ani on...

Obsazení:
Otec Goriot - Martin Růžek
Anastazie z Restaudu, jeho dcera - Alena Vránová
Delfína z Nucingenu, jeho dcera - Růžena Merunková
Vauquerová, majitelka penzionu - Marie Vášová
Vautrin, nájemník penzionu - Miloš Nedbal
Evžen Rastignac, studující práv, nájemník penzionu - Viktor Preiss
Bianchon, medik, nájemník penzionu - Miloš Hlavica
Tereza, Delfinina komorná - Drahomíra Fialková
Michonneauová - Pavla Maršálková
Poiret - Eduard Dubský
vévodkyně z Beauséantu - Jana Andresíková
hrabě z Restaudu - Ladislav Boháč
Sylvie, její služka - Jana Drbohlavová
Kryštof, sluha u Vauquerové - Ladislav Kazda
Gonderau, policejní úředník - Oldřich Janovský
Viktorina - Jaroslava Pokorná
Couturová, její pěstounka - Nelly Gaierová

Otec Goriot - audiokniha obsahuje slavný román, jejímž autorem je Honoré de Balzac. Účinkují Martin Růžek, Viktor Preiss, Alena Vránová, Růžena Merunková a další. Režie Jiří Hořčička.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma