Obálka audioknihy Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny

Interpret: Hana Maciuchová
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

„Někdy je těžší přijmout něco, oč jsme neusilovali a po čem jsme ani trochu netoužili nežli dojít k vysněným metám. Poněvadž možná o to větší cítíme napětí a nejistotu, zda dostojíme závazkům, které do nás vkládají jiní.“

Barvitý portrét jediné ženy na habsburském i českém trůně se zaměřuje nejen na státnické působení Marie Terezie v roli císařovny Svaté říše římské v letech 1740–1768, ale líčí i její soukromé záliby a vrtochy, obavy či frustrace. Zkušený popularizátor sleduje její vztah k Čechům, k nimž složitě hledala cestu za pomoci rádců, diplomatů a vojevůdců, připomíná pandemii neštovic na vídeňském dvoře, jíž podlehlo několik jejich nejdražších, a zejména zkoumá vliv klíčových mužů jejího života. Otec Karel VI. bujné dívce zajistil naprosto nevídané postavení a donutil ji urychleně dospět, kdežto vášnivý choť František Štěpán Lotrinský od manželky i od četného potomstva stále utíkal mimo palác Hofburg. Věčný pruský rival Fridrich II. s Marií Terezií válčil o Slezsko a její styl vládnutí posléze rázně odmítl její osvícený syn a následník Josef II. Majestát vlivné dámy osmnáctého století nás však přitahuje dosud – a inspiroval už Josepha Haydna, jehož 48. symfonie složená na její počest toto rokokové drama rámuje.

JOSEF BERNARD PROKOP
Narodil se a vystudoval v Praze (varhanní a klavírní hra, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 jako redaktor a moderátor v Českém rozhlase, pro nějž vytvořil přes dvě stovky pořadů. Na kontě má také dvě divadelní hry a podílel se i na televizních popularizačních pořadech. Na poli historické literatury se věnuje především osudům významných představitelů naší státnosti (Sámo, trilogie Karel IV., dále Václav IV. a Zikmund Lucemburský), vytváří však i cyklus detektivek s baronkou Annou Grimmovou. Zakladatel a předseda České společnosti Jana Ladislava Dusíka aktivně koncertuje na varhany jak na domácích, tak na evropských hudebních scénách. K historii má vřelý vztah zejména proto, že v jeho rodokmenu figurují osobnosti, které za vlády Karla IV. sloužily u dvora tohoto římského císaře a českého krále.

HANA MACIUCHOVÁ
Ještě za studií na pražské DAMU začala hrát v Krejčově Divadle Za branou, kde roku 1969 získala i své první profesionální angažmá. Od roku 1971 je členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde se představila v řadě výjimečných rolí, např. jako Roxana v Cyranovi nebo Líza v Obchodníkovi s deštěm. Objevuje se rovněž v televizních seriálech (Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Ulice ap.), inscenacích (Španělé v Praze, Ještě není pozdě) a v celovečerních filmech (Člověk proti zkáze, V erbu lvice, Samotáři, Únos domů ad.). Nezapomenutelné je její ztvárnění Anče ve večerníčku Krkonošské pohádky. Působivý hlas i výrazný herecký projev dvojnásobné laureátky ceny TýTý dobře znají posluchači rozhlasu – za své výkony třikrát získala ocenění Neviditelný herec.

OTAKAR BROUSEK ML.
Po absolvování pražské konzervatoře v roce 1978 hrál dvanáct sezon v kladenském divadle a poté přijal angažmá v Městských divadlech pražských. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2012 působí v Divadle na Vinohradech. Před kamerou stanul poprvé ještě coby student v prázdninové romanci Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v televizních inscenacích, pohádkách i seriálech (Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře ad.). Na stříbrném plátně se objevil mj. ve filmech Hop a je tu lidoop (1977), Svatba upírů (1993) nebo Snowboarďáci (2004). Věnuje se moderování, práci v rozhlase a dabingu: jeho hlasem promlouvají Russell Crowe či David Thewlis ve filmové sérii o Harrym Potterovi.