Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy M+B+M

Délka: 11 h 42 min
Interpret: David Matásek
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 660 MB

MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM…

M + B + M. Tento pozdrav sice úderná zpravodajsko-sabotážní skupina z organizace Obrana národa na domovní dveře protektorátní Prahy nepsala, a přece jí gestapo přiřklo přezdívku Svatí Tři králové.

Podplukovníci Československé armády Josef Mašín a Josef Balabán i štábní kapitán Václav Morávek se osvobození nedožili, nicméně dějiny druhého odboje je ctí jako vzor obětavého odporu v klaustrofobním pekle okupace. Od jara 1939 do jara 1942, kdy prováděli diverzní akce, zajišťovali kolportáž letáků, kdy byli ve spojení s Londýnem a potírali zrádce, se každý opíral o nezávislou síť kontaktů. Právě ve styku s nimi Váchova reportážní balada ze zatemněných pražských ulic ukazuje i povahové rozdíly tří „mušketýrů“, kteří se v konspirativních bytech vteřinu po vteřině rozhodují, komu lze věřit. A komu ne, protože je další šplhoun v šedé mase oportunních čecháčků a žoldák nácků, nevyzpytatelného agenta A-54 nevyjímaje…

DALIBOR VÁCHA
Prachatický rodák vystudoval Jihočeskou univerzitu, obory anglistika a historie, z níž posléze složil i doktorát. V bádání se zaměřuje na dějiny každodennosti československých legií a na válečné dějiny ČSR. Roku 2014 obdržel Literární cenu Knižního klubu za román Červenobílá, zaměřený na osobnost legionáře Rudolfa Medka. Pouť našich jednotek na východní frontě druhé světové války zbavil autor někdejších ideologických floskulí v reportážní próze Hranice (2015), na kterou volně navázal svazkem Hoří už Praha? (2017). Ve výbojích do žánrového psaní projevuje zájem o postkatastrofické stavy (Nikam) nebo o fantastické zápletky na podloží historické fikce (Jizvák Jim a další noční můry, Šedá). Portrét protektorátních Tří králů M + B + M (2021) je už osmnáctou knihou plodného tvůrce, jenž má na paměti, „že hrdinství nikdy není prvoplánové, avšak u těchto tří mušketýrů pro svou razanci z masivu utrpení českých lidí pod německým protektorátem vystupuje“.

DAVID MATÁSEK
Absolvent Pražské konzervatoře se před kamerou poprvé objevil ve filmu Jak svět přichází o básníky (1982), kde si zahrál budoucího filmaře Kendyho. V letech 1991–1995 působil v Národním divadle, v letech 1995–2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry ND. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech, kromě šestidílné „básnické“ série Dušana Kleina např. ve snímcích Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Počkej, až zhasnu (2002), Jedna ruka netleská (2003), Probudím se včera (2012),Tři bratři, Krásno, Hodinový manžel (vše 2014), Jak se zbavit nevěsty (2016) či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989),Zdivočelá země, Četnické humoresky (obojí 1997), Redakce (2004), Letiště (2006), Přešlapy (2009), České století (2013) nebo Polda (2017 - 2020). V televizních přepisech detektivek Hany Proškové ztvárňuje amatérského pátrače Horáce.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2021. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha M+B+M obsahuje portrét tzv. protektorátních Tří králů Josefa Mašína, Josefa Balabána a Václava Morávka. Autor Dalibor Vácha, čte David Matásek.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma