Obálka audioknihy Autismus & Chardonnay 1+2

Interpret: David Novotný
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Autismus je sexy – tedy pokud ho zrovna nemáte

„Díky autismu nejste zákonitě ani zajímavější, ani geniální matematik, to je jen klišé z filmů. Všichni si myslí, že když jím trpíte, musíte mít nějakou zvláštní schopnost – nějaký dar. Ale nemusíte. Můžete být prostě jen postižení. Máte problémy se sociální interakcí, komunikací a vymýšlíte si stupidní rituály. Žádná věda v tom není." Přesto autismus dovede člověka mnohé naučit. Třeba, že co se zdá být snazší, nemusí být zároveň správné. Originální audiokniha v podání Davida Novotného obsahuje první i druhý díl autorových vtipných postřehů z práce s dětmi s poruchou autistického spektra. O svých zkušenostech píše s ironií, nadsázkou a smyslem pro absurditu, přesto život s autismem nijak nezlehčuje a uvědomuje si jeho tíhu. Někdy ji dovede vyléčit víno a Jesenka v akci, hlavní však je nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc.

„Je to zvláštní pocit poslouchat, jak někdo jiný namlouvá vaši knihu. Když jsem psal Autismus & Chardonnay, vkládal jsem do vyprávění pomocí slov nejenom své myšlenky, ale i svůj vnitřní hlas, který jsem pochopitelně slyšel jen já sám. Takže když jsem se dozvěděl, že audioknihu bude číst David Novotný, nedokázal jsem si představit výsledek. Upřímně, chtěl jsem, aby do audio verze vložil přesně to, co jsem do textu vkládal já. Tedy něco nemožného. Na natáčení jsem strávil několik hodin. Poctivě jsem odpovídal na různé dotazy, občas jsem měl k nahrávání připomínky. Když jsem se ale zaposlouchal, jak David knihu namlouvá, ale především jak o ní mluví, jsem rád, že ji nedělá nikdo jiný. Svým způsobem z ní udělal novou knihu: audioknihu, ve které teď já sám objevuju, co jsem dříve neviděl.“ ‒ Martin Selner

MARTIN SELNER
Když začal asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra v březnu roku 2016 psát o svých zkušenostech blog s názvem Autismus & Chardonnay, ještě netušil, že za něj bude nominován na Křišťálovou lupu 2016 v kategorii One Man Show a na Magnesia blog roku 2017. Z blogu vychází i stejnojmenná kniha, která vyšla na podzim roku 2017 a další pokračování s podtitulem Pozdní sběr z roku 2019. Martin Selner přispívá také pravidelnými sloupky do časopisu Nový prostor a do Deníku N.

DAVID NOVOTNÝ
Po absolutoriu studia herectví na Pražské konzervatoři začínal v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v letech 1998-2018 byl členem souboru Dejvického divadla. Filmoví a televizní diváci ho znají např. ze snímků Tmavomodrý svět, Non Plus Ultras, Pravidla lži, Karamazovi, O rodičích a dětech, Hodinový manžel a Vlastníci nebo ze seriálů jako Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Kosmo, Bohéma či Zkáza Dejvického divadla. Věnuje se i dabingu a často pracuje pro Český rozhlas.

Nahrávka vznikla podle knih Martina Selnera Autismus & Chardonnay a Autismus & Chardonnay: Pozdní sběr vydaných nakladatelstvími Paseka a Pasparta Publishing v roce 2017, 2019. © Nakladatelství Paseka, 2017, 2019. © Pasparta Publishing, 2017, 2019. © Martin Selner, 2017, 2019. Čte David Novotný. Režie Alexandra Bauerová. Hudba Jakub Kudlač. Střih a mastering Pavel Štěpánek. Cover Design © Jiří Vaněk/Carton Clan. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Technický redaktor Jan Němec. Odpovědná redaktorka Šárka Jančíková. Vydalo Tympanum, s. r. o., Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1, v roce 2020. www.tympanum.cz

Audiokniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu Martina Selnera, asistenta pro lidi s poruchou autistického spektra. Čte David Novotný.