Obálka audioknihy Nebe nad Jemenem

Interpret: Lukáš Hlavica
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Český chirurg uprostřed největší humanitární katastrofy na světě

Odjet jako chirurg na misi s Lékaři bez hranic neznamená jen vracet vyhřezlá střeva zpátky do břicha. I přes každodenní hřmění střelby, všudypřítomnou hrozbu cholery, operace těžce postřelených dětí a nedostatek spánku se Tomáš Šebek na své jemenské misi snaží pozorovat běžný život, který se skrývá pod tímto válečným závojem. Jak se žije muslimským lékařkám? Jaké lidské příběhy se ukrývají za tvářemi pacientů a co o nás prozrazují naše jména? Vedle odpovědí na tyto otázky je tato audiokniha také zamyšlením nad posláním lékaře, nad odlišností kultur a nad tím, co všechny bez rozdílu, pacienty i lékaře, spojuje. Osobnímu svědectví neschází v mistrném podání Lukáše Hlavici ani pro autora tolik typický humor a nadsázka.

TOMÁŠ ŠEBEK
Český chirurg, účastník misí Lékařů bez hranic. Vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Poté začal pracovat jako chirurg v Nemocnici Hořovice, v irském Dublinu a v současnosti v Nemocnici Na Františku v Praze. V roce 2010 se vydal na svou první misi pod hlavičkou organizace Lékaři bez hranic, a to na Haiti. Vrátil se tam o dva roky později a pak absolvoval dvě mise v afghánském Kundúzu. V lednu až březnu 2017 vyjel do Jižního Súdánu, v zimě 2019 se vydal s Lékaři bez hranic na misi do Jemenu. Je držitelem Ceny za statečnost (2015), kterou mu udělil Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů a Ceny Celestýna Opitze (2018) za vzor v péči o nemocné a potřebné, kterou mu udělil řád Milosrdných bratří. Vedle knihy Nebe nad Jemenem (2019) je autorem knih Mise Haiti. 5 měsíců s Lékaři bez hranic (Mladá fronta, 2013), Mise Afghánistán. Český chirurg v zemi lovců draků (Nakladatelství Paseka, 2015), za kterou získal Cenu čtenářů České knihy 2016, a Africká zima (Nakladatelství Paseka, 2017)

LUKÁŠ HLAVICA
Herec a režisér. Prošel nejdříve Národním a Vinohradským divadlem, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem, věnuje se dabingu a účinkoval v televizních inscenacích (Specialita šéfkuchaře, Ty jsi vrah, Jasnovidec aj.) Pro Tympanum načetl vedle předchoí audioknihy Tomáše Šebka, Africká zima také tituly Román pro muže, Čarodějův učeň, Alchymista, Tracyho tygr, Odbila dvanáctá hodina a další.

Nahrávka vznikla podle knihy Tomáše Šebka Nebe nad Jemenem vydané nakladatelstvím Paseka v roce 2019. Copyright © 2019 Tomáš Šebek. Čte Lukáš Hlavica. Hudba Pavel Štěpánek. Zvuk, střih a mastering David Pravda. Vyrobilo studio Soundguru. Grafická úprava obalu pro CD Matěj Čadil. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2020.

Audiokniha Nebe nad Jemenem. Autor Tomáš Šebek, čte Lukáš Hlavica.