Obálka audioknihy Umění závodit v dešti

Umění závodit v dešti

Garth Stein

Interpret: Jan Vlasák
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021

„Úplně zlehka. Jako kdybys měl na pedálech vajíčka, a nechtěl bys je rozbít. Tak musíš jet v dešti.“

Báječný psí vypravěč Enzo má srdce závodníka. Kdysi byl jen hravým štěnětem v klubku sourozenců, jenže pak si ho vybral automobilový nadšenec Denny a stal se zvířeti vzorem. Úspěšný jezdec musel na čas na závodních okruzích skončit, aby spolu s dcerou čelil rodinné tragédii. Kříženec Enzo jim vždycky věrně stál po boku a nyní, na konci pohnutého psího života, bilancuje stejně podmanivě jako kdysi kokršpaněl Flush z novely Virginie Woolfové. Vítězit už jako parťák profesionálního pilota umí, stejně jako přijímat prohry – se vztyčenou hlavou. A z budoucnosti strach nemá, není proč. Vždyť podle dávné legendy se znovuzrodí jako člověk a zase se s Dennym shledá…

Dojemný příběh podaný čistě z psí perspektivy v roce 2019 zfilmoval Simon Curtis. Vedle zlatého retrívra s hlasem Kevina Costnera září v roli jeho lidského parťáka Milo Ventimiglia.

GARTH STEIN
Americký spisovatel a filmový producent pochází z Los Angeles. Dětství strávil v Seattlu, kam se posléze vrátil po osmnácti letech v New Yorku – zde vystudoval Kolumbijskou univerzitu a proslavil se prvotinou Havran ukradl měsíc (2001) o aljašských kořenech svého rodu. Roku 2006 byl nucen zanechat slibné soutěžní kariéry po těžké havárii na mokré vozovce. Autor čtyř próz a příležitostný dramatik zúročil lásku ke psům a rychlým strojům v nejúspěšnějším románu Umění závodit v dešti (2008), jenž byl přeložen do 38 jazyků a bourá čtenářské žebříčky v mnoha zemích světa. Coby učitel tvůrčího psaní na univerzitě v Tacomě je spoluzakladatelem Sdružení spisovatelů amerického Severozápadu, které si klade za cíl usnadnit cestu knihy ke čtenáři. U nás vyšel ještě jeho horor Záblesk světla(2014, č. 2016). Autorův psí mazlíček Kometa je křížencem labradora a pudla.

JAN VLASÁK
Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a poté se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době působí v Městských divadlech pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové,PF 77,Hodina tance a lásky, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů,Cukrárna,Cirkus Bukowsky,První republika, Svět pod hlavou) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory). Jeho věrným psím kamarádem je čtyřletý bílý švýcarský ovčák, se kterým rád chodí na procházky: „Sám bych se k nim nedonutil, ale pes na vás upře žadonící oči – a je to bez debat.“