Obálka audioknihy Jezero

Interpret: Lucie Žáčková
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2018

Příběh ze současnosti starý jako lidstvo samo. Cena Evropské unie za literaturu 2017, Magnesia Litera 2017 – Kniha roku.

Studentská cena Česká kniha 2017, Nominace na Cenu Česká kniha 2017

Rybářská vesnice někde na konci světa, u jezera, které vysychá a zlověstně vyhrnuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic — jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak to všechno další. Raději na to nemyslet.

Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tenhle příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který na cestu vyráží jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí do světa, aby hledal, a vrátit se domů, aby našel. Musí jezero přeplout, obkroužit a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství.

BIANCA BELLOVÁ:
Česká autorka s bulharskými předky. Po prvotině Sentimentální román vydala knihy Mrtvý muž, Možná si porozumíme, Jezero aj. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, přispívala do několika časopisů, pracovala v nadnárodních společnostech. V současnosti se živí překládáním a tlumočením z angličtiny. Je vdaná za Angličana, zpěváka Adriana T. Bella, s nímž má tři děti.

LUCIE ŽÁČKOVÁ:
Už za studií na Janáčkově konzervatoři v Ostravě hostovala v Divadle Petra Bezruče, kde v roce 2000 získala i své první divadelní angažmá. Za roli Nastasji Filipovny v Dostojevského Idiotovi byla nominovaná na cenu Alfréda Radoka. V roce 2004 jí byla udělena Cena Thálie pro mladého činoherce a v témže roce získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. V roce 2005 přestoupila do Komorní scény Aréna a o rok později nastoupila do angažmá v Národním divadle v Praze, kde za deset let nazkoušela na 40 rolí. Souběžně s působením v Národním divadle nastudovala v Činoherním klubu v Praze inscenaci Tramvaj do stanice touha a za roli Blanche byla nominovaná na cenu Thálie, cenu Alfréda Radoka a Cenu divadelní kritiky. V roce 2016 získala Českého lva za roli ve filmu Kobry a užovky.

Nahrávka vznikla podle knihy Biancy Bellové Jezero vydané nakladatelstvím Host v roce 2016. Copyright © 2016 by Bianca Bellová. Čte Lucie Žáčková. Režie, střih a mastering Luboš Koníř. Hudba Jan Šikl. Zvuk Jan Bláha. Natočeno ve studiu Wariete. Illustratrace na obálce © Martin Salajka, 2016. Design obalu Martin Pecina. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v listopadu 2018.

Audiokniha Jezero je syrová novela, ne nepodobná iniciačnímu dílu, oceněná v roce 2017 cenou Magnesia Litera jako kniha roku. Napsala Bianca Bellová a čte Lucie Žáčková.