Obálka audioknihy Úsvit

Interpret: Anita Krausová
Vydavatel: Témbr
Vydáno: 2023

Spolu se svým mužem přišla vybudovat utopický svět uprostřed čisté přírody. Helena, aspirující lékařka a také manželka ředitele fabriky na umělá vlákna, brzy porodí a její rodinu čeká růžová budoucnost v moderním městě, které vyrůstá v podhůří slovenských Tater. Všechny iluze a myšlenky na budoucnost ovšem brzy zastíní nález mrtvého novorozence – hermafrodita.

Tvrdohlavá a empatická Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, a odmítá se spokojit s nápadně rychlým řešením….

Psychologické detektivní drama režiséra Matěje Chlupáčka a scenáristy Mira Šifry, inspirované skutečnou historií intersex lidí v 30. letech, do knižní podoby převedl Jiří Walker Procházka.

JIŘÍ W. PROCHÁZKA
Narodil se v Kutné Hoře. Do roku 1989 se označoval za „permanentního vězně ČSSR“.
Živí se psaním knih, jezdí po republice s literárními pořady pro děti, pro studenty i pro dospělé. Vše, co chcete vědět o jeho literárních dílnách, o přednáškách pojednávajících historii komiksu nebo o dějinách fantastické literatury, najdete na jeho osobních stránkách.

Se science fiction a fantasy se seznámil díky Ceně Karla Čapka, která je od roku 1982 roku 1982 organizována Československým fandomem. Od roku 2014 je ženatý s Klárou Smolíkovou, spisovatelkou, lektorkou a scenáristkou. Má syna Ondřeje, psa Lupina a hada Vincenta Tkaničku.
Jiří Walker Procházka se podílel svými povídkami na několika antologích (např. Rigor Mortis, Je dobré být mrtvý nebo Punk Fiction), publikuje v časopisech Pevnost, Ikarie nebo Fantázia. Za svá literární díla získal roku 1991 Cenu Ludvíka Součka a dále tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu (v letech 1997, 2002, 2004).

Svou tvorbou zasáhl do nejrůznějších literárních žánrů. Jeho romány se řadí k pilířům české fantasy.

ANITA KRAUSOVÁ
Narodila se v Trutnově a po maturitě na místním gymnáziu byla v roce 2005 přijata na Divadelní Akademii múzických umění. Během studia na DAMU absolvovala stáž na Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch. Po absolutoriu působila v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Od roku 2014 velmi intenzivně spolupracuje s řadou především alternativních scén. Je zakládající členkou divadelní skupiny Kolonie, s níž se účastnila i umělecké stáže v norském Hammerfestu. Hostovala v roli Cizí princezny v hudebním nastudování Malé mořské víly H. Ch. Andersena na scéně Theater Bremen. Diváci ji mohou znát z televize a filmu (série Pustina, seriál Rapl II, Vodník nebo Bez vědomí). Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.

Jiří W. Procházka: Úsvit | Čte Anita Krausová | Režie Petr Mančal | Zvuk, střih a mastering Radek Rondevald a Karolína Škápíková | Hudba Simon Goff ; Derek Luff Music | Natočeno ve studiu S Pro Alfa CZ | Grafiku CD podle původní knižní obálky adaptovala Jana Rybová | Produkce S Pro Alfa CZ | Supervize Kateřina Višinská | Vydala Euromedia Group, a. s. – Témbr, v prosinci 2023
05 h 57 min.

KNIHA
Text © Jiří Walker Procházka, 2023 | Vydala © Euromedia Group, a. s. v edici Kalibr, 2023

Audiokniha Úsvit, autor Jiří W. Procházka, čte Anita Krausová.