Obálka audioknihy Spev o mne

Interpret: Martin Geišberg
Vydavatel: Vydavateľstvo Šarkan
Vydáno: 2023

Walt Whitman (1819 – 1892) bol americkým básnikom, esejistom, novinárom a humanistom. Je považovaný za jedného z najosobitejších amerických básnikov 19. storočia. Je autorom monumentálnej zbierky básní Listy trávy (Leaves of Grass), ktorá sa stala medzníkom v americkej literatúre. Jej prvé vydanie vyšlo v roku 1855 v počte 795 kusov a obsahovalo dvanásť básní. Počas Whitmanovho života vyšla zbierka v ôsmich vydaniach, pričom sa postupne rozšírila až na takmer štyristo básní.

Prvá báseň, skladajúca sa z 1336 veršov, pôvodne nemala názov. Táto úvodná skladba dostala v druhom vydaní v roku 1856 názov Báseň Američana Walta Whitmana, vo vydaní z roku 1881 sa po prvý raz objavil názov Spev o mne (Song of Myself). Je považovaná za jednu z najvýznamnejších básní v americkej literatúre.

MARTIN GEIŠBERG
Martin Geišberg (1978, Rimavská Sobota) vyštudoval divadelnú dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pôsobil v Bábkovom divadle Na rázcestí v Banskej Bystrici, spolupracoval s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove i Mestským divadlom v Žiline. Je autorom hudby hudobno- poetického recitálu Štyri ročné obdobia v SND na motívy rovnomennej novely Mariána Geišberga. Je známy ako hudobník, spevák a textár. Koncertoval s rôznymi kapelami a interpretmi, najčastejšie s vlastnou skupinou UMK (Umenie milovať krásu). Je nositeľom ocenenia Radio_Head Awards 2019 v kategórii nahrávka roka World Music / Folk.

Réžia: Michala Hadušovská
Hudba: Roman Džačár
Zvuk: Richard Petro, Veronika Jánošíková
Layout: Matúš Lelovský
Ilustrácie: Daniela Havrlentová

Audiokniha Spev o mne, autor Walt Whitman, čte Martin Geišberg.