Obálka audioknihy Co život dal a vzal

Co život dal a vzal

Betty MacDonaldová

Interpret: Martina Hudečková
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2015

Co život dal a vzal - audiokniha obsahuje autobiografická vyprávění o tom, že s humorem a optimismem lze přežít prakticky cokoli. Autor Betty MacDonaldová, čtou Martina Hudečková, Vilma Cibulková, Taťjana Medvecká. Režie Lukáš Hlavica (Kdokoli může dělat cokoli), Vlado Rusko (Morová rána, Dusím se ve vlastní šťávě).

Rozhlasová nahrávka z roku 2013-2014.

Žádná překážka není nepřekonatelná a žádná situace beznadějná! Úspěšné humoristické romány americké spisovatelky Betty MacDonaldové, které vás doslova nabijí pozitivní energií, vycházejí na CD pod souborným názvem Co život dal a vzal. O neopakovatelný přednes jednotlivých částí audioknihy se postaraly Vilma Cibulková, Taťjana Medvecká a Martina Hudečková.

Betty MacDonaldová se narodila jako Anne Elizabeth Campbell Bardová v roce 1908 v rodině důlního inženýra, početná rodina se proto často stěhovala (jedna z jejích sester Mary Bardová se později rovněž stala úspěšnou spisovatelkou). Jako devatenáctiletá se provdala za Roberta Eugena Hesketta, v následujících dvou letech se jim narodily dcery Anne „Anka“ a Joan „Janka“. V roce 1931 Betty MacDonaldová manžela opustila a vrátila se zpět ke své rodině do Seattlu. Zkušenosti z prvního manželství, které trávila na slepičí farmě blízko Port Townsend ve státě Washington, zúročila spisovatelka v prvním ze svých autobiografických románů Vejce a já (1945). V dalším období svého života se Betty MacDonaldová usadila v Seattlu, kde v době světové hospodářské krize vystřídala mnoho zaměstnání, o čemž se čtenáři mohou dočíst v románu Kdokoli může dělat cokoli (1950). V období 1937–1938, kdy onemocněla tuberkulózou, pobývala v plicním sanatoriu. Zážitky z tohoto krušného období naplno zužitkovala v románu Morová rána (1948). V roce 1942 se autorka provdala za Donalda C. MacDonalda (1910–1975) a spolu s dcerami přesídlili na ostrov Vashon v blízkosti Seattlu. Život na ostrově se všemi jeho specifiky autorka vylíčila v knize Dusím se ve vlastní šťávě (1955). Z ostrova se MacDonaldovi odstěhovali v roce 1956, kdy koupili ranč v Kalifornii. Betty MacDonaldová zemřela na rakovinu v pouhých padesáti letech v roce 1958.

Obsah:
Kdokoli může dělat cokoli - o řadě zaměstnání, kterými autorka prošla v době hospodářské krize (1950)
Čte Martina Hudečková
Morová rána - o pobytu v tuberkulózním sanatoriu (1948)
Čte Taťjana Medvecká
Dusím se ve vlastní šťávě - o životě v novém domě na ostrově s novým manželem a dětmi (1955)
Čte Vilma Cibulková