Obálka audioknihy Daleká cesta za domovem

Daleká cesta za domovem

Richard Adams

Interpret: Tomáš Juřička
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Velikost: 1.28 GB

JAK DOPADNE DLOUHÁ POUŤ KRÁLÍKŮ DO ZASLÍBENÉ ZEMĚ?

Slavná kniha ze zlatého fondu světové literatury. Poprvé vyšla v roce 1972, stala se bestsellerem i předlohou animovaného filmu, seriálu a několika počítačových her.

„Sem tam některý panáčkoval na vrcholku mraveniště, s nastraženýma ušima se rozhlížel kolem a větřil. Ale nerušený zpěv kosa na pokraji lesa zvěstoval, že odtamtud nebezpečí nehrozí.“ Nebezpečí však přichází s člověkem a jeho plány postavit domy na území obývaném sandlefordskou králičí kolonií. Vytuší to králík Pětík, který má jasnovidné schopnosti a předpovídá blížící se katastrofu. Králíci se musí vydat hledat nový domov, dokud je čas. Někteří samci mu uvěří, a tak začíná jejich dlouhá pouť do zaslíbené země. Překonají Pětník s Hlavounem, Lískáčem, Cobydupem a dalšími druhy putování plné nebezpečí a překážek? Králíci musejí překročit dravé řeky, frekventované silnice, čelit dravcům i šelmám, intrikám i zradě. Když konečně dorazí do cíle, je třeba se postarat o pokračování rodu. Naději spatřují v nedaleké kolonii Efrafa a jejích obyvatelkách, té ovšem vládne nelítostný generál Čistec…

RICHARD ADAMS
Anglický spisovatel, scenárista, ochránce životního prostředí a básník, člen Královské literární společnosti. Jeho pozdní mládí poznamenala druhá světová válka – v roce 1940 nastoupil do armády, kde sloužil šest let, mimo jiné na Středním východě a v Indii. Vystudoval historii na Oxfordské univerzitě, do roku 1972 byl státním úředníkem. Rád cestoval, navštívil také Antarktidu. Román Daleká cesta za domovem vznikl jako vyprávění pro jeho dvě dcery, které ho nakonec přesvědčily, aby ho sepsal a vydal knižně. Rukopis přijal až osmý nakladatel. V češtině vyšly i Adamsovy Příběhy z Kamenitého vrchu, zatím nepřeložený je jeho román fantasy Shardik.

TOMÁŠ JUŘIČKA
K hereckému povolání předurčilo Tomáše Juřičku a jeho sestru Lucii prostředí, ve kterém vyrůstal. Narodil se v Jihlavě, kde oba rodiče hráli v Horáckém divadle. Tomáš absolvoval v roce 1981 Pražskou konzervatoř, poté nastoupil do Divadla Jiřího Wolkera, kde působil do roku 1994. Během studií se objevoval ve větších i menších televizních a filmových rolích, jeho životní úlohou byla role Jaroslava Jandery v seriálu Sanitka (1984). V devadesátých letech se jeho zájem obrátil k dabingu, svůj hlas propůjčil hercům jako Eddie Murphy, Samuel L. Jackson, Denzel Washington nebo Kiefer Sutherland, daboval také americké role Karla Rodena. Eddieho Murphyho přemluvil do češtiny rovněž v animovaném snímku Shrek.

Nahrávka vznikla podle knihy Richarda Adamse Daleká cesta za domovem vydané nakladatelstvím Argo v roce 2018. Copyright © Richard Adams, 1972. Z anglického originálu Watership Down přeložila Jitka Minaříková. Translation © Jitka Minaříková, 1986. Čte Tomáš Juřička. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Zvukové předěly Ursula Sereghy. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design, illustration © Diana Dalevová. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o. , 2023.

Audiokniha Daleká cesta za domovem, autor Richard Adams, čte Tomáš Juřička.