Obálka audioknihy Baletky

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

PŘÍBĚH O TANCI, DIVOKÝCH DEVADESÁTKÁCH A HLEDÁNÍ SEBE SAMA

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou. A pak tu odvrácenou. Když baletky zmizí za oponou, obličej se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemohou dýchat pusou. Na utrpení jsou trénované. Próza tanečnice a režisérky Miřenky Čechové vychází z vlasních zkušeností a deníkových zápisů. Hlavní hrdince ještě nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. Poznává klubový život v Praze, sex a drogy, a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. Syrová, sebeironická audiokniha v podání Terezy Dočkalové je nepřikrášleným obrazem studií na taneční konzervatoři a pražského života v 90. letech.

Miřenka Čechová
V současnosti jednou z nejvýraznějších představitelek tanečního a fyzického divadla. Žije a pracuje střídavě v Čechách a New Yorku. Zinscenovala více než 25 tanečně-divadelních produkcí ve Washingtonu DC, New Yorku a Praze. Její knižní debut Miss AmeriKa (2018) získal také podobu divadelní inscenace a autorka v hlavní roli byla nominována na Cenu Thálie. Za svou práci obdržela mnoho mezinárodních cen, například The Best of Contemporary Dance od Washington Post (2012) a The Best of Overseas Production v Jihoafrické republice (2013). Působila také jako programová ředitelka Českého centra v New Yorku. Je spoluzakladatelkou divadelní skupiny Tantehorse a umělecké skupiny Spitfire Company.

Tereza Dočkalová
Vystudovala herectví na ostravské Janáčkově konzervatoři. Již při škole hostovala v Těšínském divadle, v ostravském Divadle loutek a na Komorní scéně Aréna, kde po absolutoriu nastoupila do stálého angažmá. V roce 2012 obdržela Cenu Thálie v kategorii herečka do 33 let a o rok později se stala členkou pražského Divadla pod Palmovkou. V roce 2017 získala za ztvárnění ústřední postavy Nory ve stejnojmenné hře Henrika Ibsena v Divadle Pod Palmovkou již druhou Cenu Thálie, tentokrát za mimořádný jevištní výkon. Kromě Divadla pod Palmovkou vystupuje na Letních shakespearovských slavnostech nebo v inscenacích divadelního spolku Masopust.

Nahrávka vznikla podle knihy Miřenky Čechové Baletky vydané nakladatelstvím Paseka v roce 2020. Copyright © Miřenka Čechová, 2019. Čte Tereza Dočkalová. Režie Tomáš Soldán. Zvuk, střih a mastering Rostislav Koňařík. Vyrobilo studio Soundguru. Illustrations © Jan Miko, 2019. Design obálky © Vojtěch Sedláček. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., ve spolupráci s Nakladatelstvím Paseka s. r. o., 2020.

Audiokniha Baletky obsahuje autobiografický příběh tanečnice Miřenky Čechové. Čte Tereza Dočkalová.