Obálka audioknihy Klima je příležitost

Interpret: Jan Kovařík
Vydavatel: Tebenas
Vydáno: 2023

Obavy ze změny klimatu stačit nebudou. Pojďme se raději pustit do nápravy.

Hodně se mluví o katastrofálním stavu naší planety a hrozbách spojených se změnou klimatu. Mnohem méně pak o tom, jak to můžeme vyřešit. Proto vznikla tato (audio)kniha. Přináší nová fakta, vyvrací mýty a vypráví fascinující příběhy pozitivních změn z celého světa. Shrnuje potřebné kroky k zastavení klimatické krize: jak vyrábět čistou energii, elektrifikovat dopravu, vyřešit jídlo, vrátit půl planety zpátky přírodě nebo investovat do lepšího světa. Popsaná řešení nejsou žádným zeleným šílenstvím ani cestou úspor a odříkání. Je to naše největší příležitost, jak vytvořit čistší, zdravější a spravedlivější budoucnost.

(Audio)kniha předního českého odborníka na environmentální vzdělávání Petra Daniše přináší návod pro každého, kdo se snaží porozumět klimatické krizi a tomu, jak se s ní můžeme vypořádat každý sám i my všichni dohromady.

Petru Danišovi byla za knihu Klima je příležitost udělena Čestná cena za komunikaci změny klimatu 2023 za mimořádný počin od centra OSN v Praze a Učené společnosti ČR.

Audiokniha je zkráceným výběrem shrnujícím hlavní myšlenky knihy.

"I ten pouhý výtah knihy, který jsme natočili, by měl číst nebo slyšet úplně každý. Je to nesmírně přesvědčivý, a přitom nadějeplný text, který Petr Daniš vytvořil, a já jsem moc rád, že jsem mohl být u toho."
- Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu

"Je to zásadní dílo. Zajímavé, čtivé a srozumitelné. Knihu velmi doporučuji každému, kdo se chce lépe orientovat ve výzvách spojených s globální změnou klimatu a kdo chce pomoci s jejich řešením."
- prof. Bedřich Moldan, první český ministr životního prostředí a zakladatel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy

"Petr Daniš napsal knihu za nás a pro nás všechny, kdo stále častěji propadáme beznaději z budoucnosti a zároveň máme inspirovat žáky, studenty, učitele, úředníky, politiky, podnikatele, sousedy a mnoho dalších, co je třeba dělat, aby byl svět krásným místem pro život."
- Hana Korvasová, ředitelka centra pro environmentální vzdělávání Lipka

"Tahle knížka je poučeným návodem čerpajícím z nejnovějšího poznání, jak klimatický problém řešit, ne se o něm donekonečna přít. Ponořte se do ní, stojí za to!"
- Michal Broža, vedoucí informační kanceláře OSN pro Českou republiku

"V dnešní době plné negativních zpráv a ve spleti dezinformací o změně klimatu potřebujeme především ukazovat řešení a pozitivně motivovat ke změně. Tato kniha může být v cestě za lepší budoucností velkou oporou."
- Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti

"Kniha nestraší, neuklidňuje, nevyhýbá se a ani nezjednodušuje. S důslednou argumentací podloženou rozsáhlým studiem a tvrdými daty je skvělým příspěvkem k porozumění tématu, přičemž přenáší diskusi z kulturních a hodnotových sporů do věcné roviny a hledání cest."
- Martin Vohánka, zakladatel a CEO společnosti Eurowag, spoluiniciátor výzvy českých podnikatelů k 2. ekonomické transformaci

Audiokniha Klima je příležitost, autor Petr Daniš, čte Jan Kovařík.