Na Plechárně

Délka: 7 h 0 min
Interpret: Ladislav Mrkvička
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 395 MB

Audiokniha Na plechárně obsahuje román slavného spisovatele Johna Steinbecka. Vypráví Ladislav Mrkvička.

Ulička Na Plechárně v kalifornském městě Monterey je báseň a smrad, randál a skřípění, záchvěv světla a útržek hudby a síla zvyku a stesk a sen...

A její obyvatelé? To jsou hráči, děvky, umělci, prosťáčci i okouzlující pobudové. Zápletka prvního poválečného románu držitele Nobelovy ceny za literaturu, Johna Steinbecka, se točí kolem snahy povaleče Macka a jeho přátel překvapit všemi oblíbeného mořského biologa Doktora večírkem na jeho počest. Protože jsou ovšem bez peněz, musí si na ten tajný mejdan vydělat. A kdo jiný by jim mohl dát práci než právě Doktor. Naneštěstí se celá akce vymkne kontrole a je při ní zničen dům i vzácný gramofon jejich dobrodince. Úsilí získat si zpět jeho přízeň je přivede na nápad přichystat novou oslavu, která se ale tentokrát určitě vydaří. Mozaika osudů obyvatel pobřežní uličky v Monterey je poetickým, melancholickým ohlédnutím za obdobím Velké hospodářské krize a jejími dětmi, lidmi na okraji společnosti a bez životní perspektivy, ale s touhou po kráse a nekonečnu.

JOHN STEINBECK
Americký spisovatel, držitel Pulitzerovy ceny za román Hrozny hněvu (1940) a Nobelovy ceny za literaturu (1962). Na Stanfordské univerzitě vystudoval historii a anglickou literaturu, poté se vypravil do New Yorku a pokoušel se uchytit jako novinář a spisovatel. Střídal různá zaměstnání, zkušenosti z tohoto období pak využil ve svých sociálně kritických románech. Patří mezi čelní představitele tzv. Ztracené generace, skupiny amerických spisovatelů narozených kolem přelomu století, kteří ve své tvorbě reflektovali prožitek první světové války a následně Velké hospodářské krize. Mezi jeho další významná díla patří romány Pláň Tortilla (česky 1947), Toulavý autobus (1948) Na východ od ráje (1968) nebo novela O myších a lidech (1946).

LADISLAV MRKVIČKA
Po studiích na pražské DAMU působil nejprve v Ostravě, dále v divadlech v Hradci Králové a Praze (např. v Divadle Na zábradlí). Od roku 1991 je členem činohry Národního divadla v Praze. Hostuje i na jiných scénách, například v divadle Bez zábradlí a v Divadle Na Fidlovačce. Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu, objevil se kupříkladu v díle Poslední noc, jehož režisérkou byla L. Engelová, nebo v pětidílné rozhlasové inscenaci Tristan a Isolda v režii H. Kofránkové. Nadaboval nespočet filmových postav a hrál v celé řadě filmů a televizních inscenací. Tympanum vydalo v jeho interpretaci mimo jiné tituly Malý princ, Stařec a moře, Pěna dní, Mandolína kapitána Corelliho nebo Kreutzerova sonáta.

Nahrávka vznikla podle knihy Johna Steinbecka Na Plechárně vydané nakladatelstvím Odeon v roce 1979. CANNERY ROW by John Steinbeck. Copyright © by John Steinbeck, 1945 Renewed by Elaine Steinbeck, Thom Steinbeck, and John Steinbeck IV, 1973. Z anglického originálu Cannery Row vydaného nakladatelstvím Viking press v roce 1945 přeložil Martin Hilský. Translation © 1979 by Martin Hilský. Nahrávku vytvořilo Občanské sdružení Mluvící kniha v roce 2012. Remastering Tympanum, s. r. o. Čte Ladislav Mrkvička. Hudba Jan Šikl. Ilustrace na obálce Helena Kupková. Grafická úprava obalu Emil Křižka. Foto autora © William Ward Beecher. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v březnu 2019.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma