Dopisy Mileně

Délka: 53 min
Interpret: Jaroslava Adamová
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2013
Typ souboru: MP3
Velikost: 50 MB

Dopisy Mileně - audiokniha obsahuje čtenou korespondenci Franze Kafky Mileně Jesenské. Čtou Radovan Lukavský, Jaroslava Adamová a Martin Růžek.

Tři základní pocity prolínají Kafkovým životem a dílem: pocit úzkosti, provázený vědomím neznámé viny, pocit únavy, stále se prohlubující s progresí plicní choroby, a fyziologická nezbytnost trvalé samoty.
Milena Jesenská byla v mnohém Kafkovi antipodem. Absolventka dívčího gymnasia Minerva patřila k emancipovanému výkvětu pražské literární společnosti. Franzi Kafkovi byla představena náhodou, ve společnosti Franze Werfla a dalších pražských německo-židovských literátů v roce 1919. Franz Kafka měl za sebou v té době několik milostných vztahů a především bohaté literární dílo. Jesenská, ne dosti šťastně provdaná, si vydělávala žurnalistikou a překlady. Od dubna 1920 se Kafka léčil z akutní tuberkulózy v jihotyrolském Meranu. V té době již byli spjati oba přátelé živou korespondencí, inspirovanou nejprve blízkými literárními zájmy. Po osobním setkání ve Vídni se Franz Kafka do Mileny zamiloval. Milující spisovatel se tu setkal s ženou inteligentní a chápající. Tomu nasvědčují už samy Kafkovy dopisy; v nich vedle čistě osobní linie, podávající analýzu vzájemného citového a milostného vztahu obou partnerů a zejména Kafkova nitra, se setkáváme s řadou filosofických, literárních, ojediněle i politických narážek, které dokazují, že okruh jejich společných zájmů byl velmi obsáhlý. Postupně se Kafkova nemoc beznadějně zhoršovala. V té době začal Kafka psát Zámek. Pravděpodobně setkání s Milenou přispělo ke vzniku jeho nejhlubšího, nejotřesnějšího, a jak mnozí přiznávají, nejrevolučnějšího díla.
Nahrávka výběru z Kafkovy milostné korespondence vznikla v roce 1968. Dopisy Mileny Jesenské, Franze Kafky a Maxe Broda čtou Jaroslava Adamová, Radovan Lukavský a Martin Růžek s udivujícím vcítěním se do dramatických pocitů této význačné milenecké dvojice.

Citlivá interpretace slavné korespondence milujícího spisovatele!

Obsah:
1. Max Brod o Mileně Jesenské
2. Milý pane doktore Brode
3. Meran-Untermains, pension Ottoburg
4. Byl jsem na malém výletě
5. Chrlení krve
6. Bože, Mileno, jaká je to země
7. Tedy včera slíbené vysvětlení
8. Co je jeho strach, vím
9. Mileno, jaké bohaté, těžké jméno
10. Ty dva dopisy přišly současně
11. Mileno, Mileno, Mileno
12. On je ten jediný zdravý
13. Matliary, počátek května 1921, Franz Kafka Maxi Brodovi

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma