Obálka audioknihy Pouť krkonošská, Máj, Marinka a další

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

HLUBOKÝ DOTYK SE VZÁCNÝMI OKAMŽIKY VOLNOSTI

Básnická próza nejslavnějšího českého básníka. Mácha za svůj krátký život prochodil mnohé krajiny Čech a své zážitky z těchto cest ztvárnil ve svém díle.

Koncem léta roku 1833 vykonal Karel Hynek Mácha se svým přítelem Eduardem Hindlem pěší pouť z Prahy na Sněžku. V Pouti krkonošské spojuje líčení cesty s příběhem osobního hledání a vnitřní proměny. Ústřední postavou je osamělý mladý poutník, který v próze vystupuje jako jakýsi symbol hledání smyslu života a smrti a do kterého Mácha stylizoval sám sebe. V první části vypravování převládá lyrický popis přírody, která jako by byla ke všem událostem lhostejná a žije si vlastním životem. Je tu i milostné vytržení, poutník vzpomíná na svou ztracenou lásku. Poté autor přidává popis gotického rozbořeného kláštera s mrtvými mnichy, který poutník objevil během své cesty. Nakonec poutník, změněný nešťastným životem ve starce, umírá.

KAREL HYNEK MÁCHA
Český básník a prozaik, představitel českého romantismu a zakladatel moderní české poezie. Narodil se na pražském Újezdě, otec byl mlynářský pomocník, později majitel krupařského krámku, matka Marie Anna Kirchnerová pocházela z muzikantské rodiny. Studoval na piaristickém gymnáziu, později filozofii a práva. Zajímal se o divadlo, historii a politické dění. Byl také vášnivý cestovatel. Chodil většinou pěšky a vyhledával zejména krásy přírody a romantická místa spojená s historií. Roku 1832 ukončil Mácha filozofii a pod vlivem Jungmannových přednášek začal psát české verše. Studium práv dokončil roku 1836. Poté nastoupil na místo advokátního praktikanta v Litoměřicích. Smrt ho potkala těsně před svatbou s Lori Šomkovou a nedlouho poté, co se v tisku objevily první kritiky Máje.

JIŘÍ SCHWARZ
Český herec. Vystudoval Státní konzervatoř v Praze, po jejím ukončení působil v letech 1980–1982 ve Státním divadle v Ostravě, kde hrál mimo jiné v inscenacích Jana Kačera. Mezi lety 1982 a 1991 hrál v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Od začátku devadesátých let hraje v divadle spíše příležitostně, vystupuje například v Městských divadlech pražských nebo na Letních shakespearovských slavnostech. Hrál v mnoha televizních filmech, pohádkách a seriálech (Četnické humoresky, Kriminálka Anděl). Jeho největší filmovou rolí byla postava Karla Hynka Máchy ve snímku Františka Vláčila Mág (1987). Věnuje se dabingu, jeho hlas je slyšet v desítkách filmů a seriálů. Mezi velké role patří například Darryl Morris v seriálu Čarodějky, Herkules ve stejnojmenném seriálu či Worf v seriálu Star Trek.

Nahrávka vznikla podle povídek Karla Hynka Máchy Pouť krkonošská, Máj, Marinka a další. Čte Jiří Schwarz. Zvuk a technická redakce Vratislav Hubička. Zvukové předěly Marek Dusil. Dramaturgie Jiří Schwarz. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha obsahuje povídky Pouť krkonošská, Máj, Marinka a další. Autor Karel Hynek Mácha, čte Jiří Schwarz.