Obálka audioknihy Svět podle Karla Čapka

Interpret: Josef Bláha
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2020

V říjnu 1989 nahrávala redakce mluveného slova Supraphonu ve studiu Lucerna pásmo Jana Kopeckého "Svět podle Karla Čapka" k 100. výročí Čapkova narození. K vydání titulu vycházejícího z Čapkových novinářských textů, myšlenek, úvah, novel a románů (např. Apokryfy, Boží muka, Ze života hmyzu, Krakatit...) ale již v nastalé bouřlivé době nedošlo...

Přicházíme tedy nyní s jeho digitálním vydáním u příležitosti 130. výročí narození Karla Čapka (*9.1.1890 - †25.12.1938)

Autor pásma divadelní teoretik a kritik, dramatik a překladatel Jan Kopecký (* 13. 10. 1919-† 20. 12. 1992) se věnoval divadlu v praxi i teorii, byl od roku 1950 profesorem na Divadelní fakultě pražské Akademii múzických činností. Po roce 1972 ale nesměl publikovat a byl nucen pracovat v dělnických profesích. Až v roce 1990 se jako profesor vrátil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Úspěšné byly jeho úpravy lidových her (Komedie o umučení - v roce 1969 vydaná v Supraphonu poprvé, v roce 2018 uvolněna pro Supraphonline a ostatní digitální servery pod kat.č.VT 0419-2).
I v činnosti překladatelské se Jan Kopecký věnoval textům o divadle a dramatickým, ovšem v letech 70. a 80. je byl nucen skrývat pod pseudonymy či vypůjčenými jmény. Napsal divadelní hry Linka důvěry (1983, pod jménem Ivana Vadlejchová), Kočka ve vile (1978, spolu s Jiřím Seydlerem pod jménem Jiří Poch).

Neobyčejný život. Pásmo Jana Kopeckého "Svět podle Karla Čapka" – audiokniha, vycházející z díla a myšlenek Karla Čapka, vyšla u příležitosti 130. výročí jeho narození. Hovoří Jiřina Bohdalová, Otakar Brousek st., Radoslav Brzobohatý a další.