Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Červený trpaslík 1: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Červený trpaslík 1: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Grant Naylor

Délka: 10 h 10 min
Interpret: Kamil Halbich
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022
Série: Červený trpaslík díl 1
Typ souboru: MP3
Velikost: 573 MB

Připojte se k Jupiterské důlní a objevte vesmír!

Toto je volání o pomoc z těžařské lodi Červený trpaslík. Posádka zahynula v důsledku ozáření, přežil jen David Lister, který byl v době nehody ve stavu nevědomí… Jenže to už z televize znáte. Neznáte ale hloubku průšvihu, který Listera v kosmické řiti jménem Mimas na osudný koráb zavlekl, natož příčinu toho, proč zde před třemi miliony let řádilo radioaktivní kadmium. Trampoty jediného přeživšího člověka ve vesmíru – jemuž asistují pablb v podobě hologramu spolubydlícího Rimmera, narcistní zvířecí mutant Kocour, senilní počítač Holly s IQ 6000 a poté i chorobně úslužný android Kryton – přerůstají i nejsmělejší Einsteinovy, Hawkingovy a Kakuovy vize. Paradoxy teorie relativity a nedozírná déjà vu tvoří jen třešničku na dortu astrofyzikálních ztřeštěností, neboť groteska je, oč tu běží, vy zmlsaní šibalové! Navíc jištěná slovními přestřelkami!

Přednesu úvodního dílu románové verze slavného britského sitcomu se ujal ten nejpovolanější: dabér postavy Arnolda Rimmera Kamil Halbich. A s obvyklou vervou.

GRANT NAYLOR
= ROB GRANT & DOUG NAYLOR
Tandem britských humoristů je důkazem Aristotelovy poučky, že „celek je vždy víc než součet jeho částí“, která stojí v základech učení holismu (tedy že všechno souvisí se vším). Obě půlky tohoto vypečeného „celostního jsoucna“ se sešly počátkem 80. let na vlnách BBC 4, kde společně vytvářely parodie v duchu Monty Pythonů. Sílící ohlas děl Douglase Adamse tehdy tandem přiměl jeden ze skečů rozvinout do časoprostorového sitcomu Červený trpaslík, posunutého tři miliony let pozemských a přinejmenším stejné kvantum let světelných od šedi thatcherismu. První příhodu skvadry kolem mechanika Davida Listera odvysílala BBC 2 dne 15. února 1988. Kultovní seriál poctěný cenou Emmy uváděla Česká televize od ledna 1998, avšak tou dobou už se tvůrci rozešli. Zůstali sice podílníky společnosti Grant Naylor Productions, která do roku 2017 vyprodukovala dalších šest řad cyklu a v roce 2020 jako 75. díl uvedla ve vlastní TV Dave i speciál Červený trpaslík: Země zaslíbená, nicméně nyní proti sobě stojí ve sporu o nepřátelské převzetí firmy. Epizody seriálu kolují na oběžné dráze ostrovního humoru i díky čtyřem svazkům románové verze, jež se nedávno v češtině dočkala souborné edice a je též podkladem audioknih.

KAMIL HALBICH
U rodáka z Liberce se zájem o herectví zprvu utkával s lehkou atletikou na závodní úrovni – dodnes aktivně pěstuje golf. Už za studií DAMU na sebe upozornil v seriálech coby mladičký důstojník Bílek (Chlapci a chlapi) a zapálený policejní novic Igor (Dobrodružství kriminalistiky). Po absolutoriu hostoval na metropolitních scénách a roku 1992 se stal členem souboru Divadla Labyrint (po obnovení opět Švandovo divadlo). Výrazný projev ho zde předurčil nejen k hlavním rolím v Shakespearově Hamletovi, Dostojevského Idiotovi či Gogolově Ženitbě, ale i v osvědčených titulech moderního repertoáru (Kurs negativního myšlení, Kdo je tady ředitel?). Vedle role souchotináře Pepy z Učitele tance a mimozemšťana Hmoty z TV přepisu Falletovy frašky Zelňačka mu další příležitosti poskytly snímky Grandhotel, Modelář a seriály Zdivočelá země, Hotel Herbich, Útěk do Budína, Gympl s (r)učením omezeným, Nemocnice na kraji města – nové osudy a Modrý kód. V dabingu exceluje především v seriálu Červený trpaslík, v jehož české verzi promlouvá za neurotického mimoně Rimmera (Chrise Barrieho), a bývá proto žádaným hostem pravidelného fanouškovského setkání Trpaslicon. Ve vážnějších polohách propůjčuje hlas třeba herci Edwardu Nortonovi.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2021. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha Nekonečno vítá ohleduplné řidiče obsahuje úvodní díl románové verze slavného britského sitcomu. Autoři Rob Grant a Doug Naylor. Čte Kamil Halbich.

více

Série Červený trpaslík

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma