Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Délka: 10 h 57 min
Interpret:
Jiří Dvořák
Vydavatel: Audiotéka, Zeď
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 618 MB
PŘÍBĚH RODINY MILADY HORÁKOVÉ
Slavná slova Milady Horákové, napsaná v posledním dopisu adresovaném svým nejbližším, jsou titulem knihy publicisty Daniela Anýže věnované neobyčejnému životu rodiny české právničky a političky zavražděné komunistickým režimem v roce 1950.
Co formovalo Miladu Horákovou? A kde brala tolik síly, odvahy a energie, aby dokázala přežít nacistické věznění a nepodala se ani svým komunistickým vrahům?
Posluchačům se poprvé předkládá ucelený příběh celé její rodiny – statečných lidí, kteří krutě zaplatili za to, že se odmítali smířit se zlem a nesvobodou. To platí o Miladě Horákové, jejím manželovi Bohuslavu Horákovi i jejich dceři Janě Kánské, která se kvůli dvěma totalitním režimům musela obejít bez rodičů. Skutečný domov našla až jako dospělá žena v USA.
V mimořádně otevřených osobních rozhovorech se Jana Kánská svěřila autorovi s pozoruhodnými detaily, které má více než 70 let stále před očima. Třeba když vzpomíná na poslední setkání s maminkou pár hodin před popravou, které ona i teta se strýcem proplakali, zatímco odsouzená Milada jim dodávala odvahu. Nebo když rekapituluje osudy své rodiny, jejíž členové byli komunistickým režimem systematicky pronásledováni a trestáni.
Posluchače čekají i doposud nezveřejněné vzpomínky Bohuslava Horáka, jemuž se podařilo před zatčením dramaticky utéct. Za první republiky byl známým novinářem s vlastním, velmi populárním rozhlasovým pořadem. Po emigraci do Německa a poté do USA pracoval pro Moravcovu skupinu bývalých československých agentů. Opakovaně kontaktoval rodinu v Praze, několik agentů chodců mělo dokonce hned několikrát za úkol převést Janu přes hranici. Proč se tak ale nestalo? Jak žila dcera popravené političky v komunistickém Československu? Jak vypadalo shledání otce a dcery po osmnácti letech odloučení? A jak v osmasedmdesáti letech stále vitální Jana Kánská vzpomíná na svou maminku, tatínka a na pár let, které prožili svobodně a dohromady jako rodina? I na tyto otázky audiokniha Daniela Anýže Jdu s hlavou vztyčenou odpovídá a je tak zároveň silným svědectvím o 20. století s apelem k současnosti. Audiokniha české veřejnosti připomene, že zlo nelze přehlížet, že je potřeba na zlo ukázat. Bránit to, za co proti dvěma totalitám bojovali manželé Milada a Bohuslav Horákovi. Demokracii a svobodu.
MILADA HORÁKOVÁ
Milada Horáková byla česká právnička, politička a bojovnice za práva žen. Během druhé světové války se aktivně zapojila do odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme a Politické ústředí. Samozřejmě že neunikla pozornosti gestapa – byla vyslýchána, týrána a zatčena až do osvobození spojenci v roce 1945. Ale jako ikona se zapsala do historie během komunistických procesů v 50. letech minulého století, kdy byla odsouzena ve vykonstruovaném spiknutí za velezradu k trestu smrti. Díky své neústupnosti a odvaze během svého sehraného soudu se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany. Byla jedinou ženou popravenou v rámci těchto soudních řízení.
DANIEL ANÝŽ
Komentátor Hospodářských novin a redaktor Aktuálně.cz. Zabývá se primárně americkou politikou, v letech 2005 až 2010 žil ve Washingtonu D.C., kde pracoval jako zahraniční zpravodaj Hospodářských novin. Vystudovaný geolog začal pracovat jako novinář v 90. letech. Má zkušenosti z kulturních rubrik, z rozhlasu. Žije v Praze s manželkou Vilmou a dvěma téměř dospělými dětmi.
Audiokniha Jdu s hlavou vztyčenou – Příběh rodiny Milady Horákové. Autor Daniel Anýž, čtou Jiří Dvořák, Taťjana Medvecká a Libor Hruška. Režie Helena Rytířová, hudba Václav Neckář ml.