Zlatý kompas

Délka: 14 h 18 min
Interpret: Martina Krátká
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019
Série: Jeho temné esence
Typ souboru: MP3
Velikost: 807 MB

Lyra žije ve světě, kde má každý člověk svého zvířecího průvodce – daemona. Když jednoho dne zmizí její kamarád Roger, vydává se ho hledat na sever.

Ve zvláštním světě podobném tomu našemu žije dvanáctiletá Lyra. Tak jako každý člověk má i ona svého daemona, který je jakýmsi vnějším zpodobněním její duše, zvířecím společníkem, který je s ní neoddělitelně spjatý. Daemoni dětí mohou svou podobu měnit, když však začnou dospívat, podoba daemonů se ustálí a na dospělých se začne usazovat Prach. Jednoho dne se ztratí Lyřin kamarád Roger a Lyra se rozhodně vydat na daleký sever, kam vedou poslední stopy. V království věčného ledu, kudy se prohání odvážní vzduchoplavci, medvědí kyrysníci a obávaní Vrahouni, je její jedinou zbraní její vlastní důvtip a zlatý kompas – pravdoměr. Ačkoli se moc Magisteria zdá být všudypřítomná, Lyra má v kapse přístroj, který tomu, kdo s ním umí zacházet, zodpoví každou otázku.

PHILIP PULLMAN
Philip Pullman se narodil v britském Norwichi, ale část dětství strávil v africkém Zimbabwe a v Austrálii. Po studiích anglistiky na univerzitě v Oxfordu působil víc než dvacet let jako učitel na různých středních školách a poté se stal asistentem na Westminster College v Oxfordu. Už během své pedagogické praxe začal psát příběhy pro děti i dospělé. Dnes jeho tvorba čítá na třicet knih, za něž získal řadu prestižních literárních cen, mimo jiné Carnegie Medal, Guardian Children´s Fiction Award (za Zlatý kompas) a Whitbread Award. Nejzářivější úspěch mu přinesla trilogie Jeho temné esence, jejíž první díl Zlatý kompas se dočkal i filmové podoby v hlavních rolích s Nicole Kidmanovou a Danielem Craigem. Už předtím však vzbudila pozornost trilogie o Sally Lockhartové (vyšla v letech 1988–1992), které v češtině vydalo nakladatelství Argo.

MARTINA KRÁTKÁ
Na brněnské JAMU nejdříve studovala klaunskou scénickou a filmovou tvorbu a po třech letech nastoupila na činoherní herectví. Po studiích nastoupila do Divadla Husa na Provázku a od roku 2011 je členkou hereckého souboru Švandova divadla, kde se věnuje také režii (např. CRY BABY CRY nebo Slušný člověk). Zahrála si ve filmech Nestyda (2008), Jak básníci čekají na zázrak (2016) nebo Dukla 61 (2018). Na televizních obrazovkách ji diváci mohli vidět v seriálech Místo zločinu Plzeň (2015) nebo Specialisté (2019).

Nahrávka vznikla podle knihy Philipa Pullmana Jeho temné esence Svazek 1 Zlatý kompas vydané nakladatelstvím Argo v roce 2007. Copyright © 1995 by Philip Pullman. Z anglického originálu His Dark Materials – Northern Lights, vydaného nakladatelstvím Scholastic v Londýně roku 1998, přeložila Dominika Křesťanová. Úvodní verše Johna Miltona přeložil Tomáš Mika. Translation © Dominika Křesťanová, 2007. Čte Martina Krátká. Hudba Dominik Svoboda. Režie, střih a mastering Pavel Kadlec. Design obálky © Dominic Harman. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v září 2019.

Audiokniha Zlatý kompas obsahuje první díl oblíbené knižní fantasy série Jeho temné esence. Autorem je Philip Pullman, čte Martina Krátká.

více

Série Jeho temné esence

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma