Obálka audioknihy Zámek Gripsholm

Interpret: Antonín Kaška
Vydavatel: Avik
Vydáno: 2019

Zámek Gripsholm vyšel v roce 1931 a byl příběhem milenců, kteří prchají z velkoměsta a od všedního dne plného práce a starostí. Vtipný, ironický, nezávazný a nesentimentální příběh o letní dovolené spisovatele Petra a Princezny Lýdie u švédského jezera Mälaren na zámku Gripsholm.
Kurt Tucholsky (1890-1935) byl německý spisovatel židovského původu, který se hlavně věnoval politické literatuře, v níž karikoval německý militarismus. Romány Výlet na Rheinsberg a Zámek Gripsholm jsou v jeho tvorbě spíše výjimkou. V roce 1935 spáchal sebevraždu v reakci na dění v Německu.

V Čechách vyšel Zámek Gripsholm poprvé v roce 1967 v Odeonu v mistrovském překladu Evy Pilařové, podruhé v Odeonu v edici Světová četba v roce 1980. Kniha byla v Německu zfilmována poprvé v roce 1963, hlavní roli tehdy hrála Jana Brejchová a Walter Giller. Dalšího zfilmování se kniha dočkala v roce 2000. V tomto zpracování se kombinoval Tucholského život s příběhem knihy.

Audiokniha Zámek Gripsholm obsahuje příběh mladé dvojice, která tráví dovolenou na švédském zámku. Autor Kurt Tucholsky. Účinkují Antonín Kaška, Kamila Špráchalová, Lumír Olšovský, Charlotte Režná, Apolena Veldová, Valérie Zawadská a další.