Obálka audioknihy Skleněný zvěřinec

Hudba: Ondřej Gášek
Režie: Petr Mančal
Rozhlasová nahrávka z roku 2016

Jeden z nejslavnějších textů americké dramatiky získal brzy po svém prvním uvedení (1944) cenu newyorské kritiky, byl několikrát zfilmován a od doby svého vzniku je téměř nepřetržitě inscenován na jevištích po celém světě.
Příběh inspirovaný vlastním osudem i nejbližšími členy rodiny - matkou a nemocnou sestrou. Vrací se v něm na americký Jih před druhou světovou válkou, ovšem historické ukotvení je tu pouhým rámcem pro nadčasový obraz věčného míjení, nenaplněných snů o jiné skutečnosti, než je ta, kterou jsme nuceni žít.
Tom pracuje jako skladník v obuvnické firmě a jeho plat je jediným příjmem, z něhož rodina platí malý byt na okraji města i další výdaje. Utíká od práce k psaní poezie nebo do světa filmových příběhů nabízených místním kinem a má jedinou touhu - odejít. Tak, jako to kdysi udělal jeho otec. Odejít ze stereotypního a prázdného zaměstnání, z šedivého, stísněného bytu a především od milující nesnesitelné matky, ponořené do lázně vzpomínek na vlastní mládí. Tím, co mu brání udělat rozhodný krok je především lehce postižená Laura, zoufale vystrašená z komunikace s okolím a uzavřená do vlastního světa skleněných zvířátek, kterým věnuje veškerou pozornost i cit. Ve chvíli, kdy se ukáže, že není schopná ani dokončit obchodní školu, otevírá se jediné východisko - Lauru provdat.
Na okamžik se snad zdá, že by se sen mohl proměnit ve skutečnost, když spontánní a charismatický Jim mění Lauřin stud a nedůvěru v něžnou, oduševnělou krásu...
Realita však obvykle nedopřává něze happy end a tyhle zvláštní námluvy, bohužel, nejsou výjimkou.
Přesto příběh čtyř protínajících se i míjejících se osudů podmaňuje svou naléhavostí, životností postav i jemností, s níž odhaluje plaché krajiny duše. Rozhlasové nastudování s mimořádným hereckým obsazením a působivou zvukovou realizací jej nechává promluvit neočekávanými tóny, které budou v uších posluchačů dlouho doznívat.

Tennessee Williams (1911-1983)
Dramatik, prozaik a žurnalista, klíčová osobnost amerického psychologického dramatu, dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny za hry Tramvaj do stanice touha (1948) a Kočka na rozpálené plechové střeše (1955). Popularitu však získala i mnohá další Williamsova díla, například Sestup Orfeův, Sladké ptáče mládí, Tetovaná růže či novela Římské jaro paní Stoneové. Pro divadelní úspěch byl přelomový právě Skleněný zvěřinec (1944), v němž se odrážejí osudy samotného autora.

Skleněný zvěřinec - audiokniha obsahuje příběh o touze po štěstí, osudovém míjení a průsvitné duši křehčí než sklo v klíčovém díle americké dramatiky. Autor Tennessee Williams.