Obálka audioknihy Pražský kavárník

Interpret: Dalimil Klapka
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2022

Kroutvorovy toulky historií se nesoustředí pouze na samotný prostor kaváren, ale právě skrze ně a společnost v nich sedící jsou akcentovány změny kulturní, společenské i politické. Nabízí se tak jedinečný pohled na zrod revolucí, nových uměleckých směrů i filozofických myšlenek.

Vrátíme se do Prahy druhé poloviny 19. století z pohledu Karla Hynka Máchy či Josefa Bojislava Pichla. Naše cesta povede do městského centra a například Kavárny Union. Pražské kavárny daly také prostor pro vznik poetismu a umělecké skupiny Děvětsil, staly se útočištěm například pro Franze Kafku.

I ženám se ve 20. letech nabízela možnost se emancipovat a začít samostatně navštěvovat místa plná diskusí, sporů a kulturního dění. Posluchače čekají též surrealistická a kavárnám přející 30. léta, překlenuvší se do dob protektorátu, druhé světové války a po ní do počátků komunistického režimu. A také zachytíme listopad 1989, který otevřel dveře dlouho potlačovaným západním vlivům, a zjistíme, jak rychle a zásadně se projevily i v prostorách podniků servírujících kávu.

Audiokniha Pražský kavárník, autor Josef Kroutvor, čte Dalimil Klapka.