Obálka audioknihy Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Eliška Hašková Coolidge

Interpret: Jitka Smutná
Vydavatel: Mladá fronta
Vydáno: 2018

Eliška Hašková Coolidge líčí idylické dětství v předválečném Československu, drama při poúnorové emigraci, studijní léta a práci v americké administrativě od 60. do 80. let, a nevyhýbá se ani soukromí. Popisuje radosti i těžkosti, které její rodina prožila v devadesátých letech, a především všechny své aktivity, jejichž prostřednictvím se rozhodla zúročit své zkušenosti a znalosti z vrcholné americké společnosti v českém prostředí a předat nám hodnoty, které pro ni samotnou byly celý život podstatné.

ELIŠKA HAŠKOVÁ COOLIDGE:
Narodila se v Praze ve významné české bankovní rodině. Po komunistickém převratu byla s rodinou nucena emigrovat. Od roku 1950 žila ve Spojených státech, kde vystudovala diplomacii a pracovala v Bílém domě pro pět prezidentů USA, provdala se za význačného bankéře a vychovala dceru. Po roce 1989 se natrvalo vrátila do vlasti, kde od té doby prostřednictvím své agentury Coolidge Consulting Services napomáhá společenským i podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA. Intenzivně se věnuje zejména umění a managementu společenského chování a diplomatického a byznysového protokolu.

JITKA SMUTNÁ:
Po studiích působila ve Východočeském divadle v Pardubicích a ve Státním divadle v Ostravě. Zde strávila profesně plodných 14 let, během kterých spolupracovala mj. jako folková zpěvačka s Jarkem Nohavicou. V roce 1990 se vrátila zpět do Prahy, kde byla do roku 2006 členkou činohry Národního divadla, odkud přešla v témže roce do souboru Městských divadel pražských. Dnes hostuje na jevištích celé řady pražských scén a patří k úspěšným filmovým, dabingovým, televizním i rozhlasovým herečkám. Vyučuje herectví na pražské Vyšší odborné škole herecké.

Nahrávka vznikla podle knihy Pět amerických prezidentů, česká babička a já vydané nakladatelstvím Mladá fronta v roce 2016. © Eliška Hašková Coolidge, 2016. Čte Jitka Smutná. Hudba Jan Šikl. Režie, zvuk, střih a mastering Pavel Štěpánek. Nahrávku vyrobilo vydavatelství Tympanum audioknihy. Cover Photo © Jadran Šetlík, 2016. Foto intepretky © Lenka Hatašová. Vydala Mladá fronta a. s., v dubnu 2018.

Audiokniha Pět amerických prezidentů, česká babička a já obsahuje vzpomínky Elišky Haškové Coolidge, významné Češky, která se dokázala prosadit ve vrcholném politickém prostředí USA. Čte Jitka Smutná.